Pieteikt vizīti

Injekcijas matu augšanai

20. aprīlis, 2022.

Injekcijas matu augšanai

Par pastiprinātu matu izkrišanu sūdzas cilvēki pēc pārslimotas Covid-19 infekcijas. ''Veselības centrs 4'' estētiskās medicīnas klīnikas ''4. Dimensija'' dermatoloģe, triholoģe Sandra Vizule norāda, ka matu izkrišanai var būt dažādi iemesli - bojājumi, kas radušies nepareizas kopšanas rezultātā, sekas pēc slimošanas, dažādu medicīnisko terapiju ietekme, konkrētas slimības.

Biežākie matu izkrišanas cēloņi

Trīs izplatītākās problēmas, kuru pamatā ir klīniskie matu izkrišanas iemesli:

  • androgēnā alopēcija (t.s. vīriešu plikpaurība) – visbiežāk sastopama vīriešiem un ir iedzimta.  Slimības galvenais iemesls ir matu folikulu jutīgums pret androgēniem hormoniem – mata augšanas fāze pakāpeniski samazinās. Ārstējot androgēno alopēciju, terapija ir vērsta uz matu augšanas fāzes pagarināšanu;
  • difūzā matu izkrišana – matu izkrišana citu faktoru (medikamenti, uzturs, stress, pārciestas slimības, dzemdības) ietekmē.  Ja matu krišana turpinās vairāk nekā 4-6 mēnešus, jāprecizē un jānovērš ierosinošais faktors;
  • perēkļveida alopēcija – autoimūna slimība, kuras ietekmē mati pilnībā izkrīt atsevišķos laukumos. Šajā gadījumā stāvokļa uzlabošanai tiek veikta imūnkoriģējoša terapija.

Injekciju metode – intensīva un iedarbīga terapija

Pilnvērtīga matu veselības atgūšana ir komplekss process, nevis viens brīnumlīdzeklis. Ārste S. Vizule atgādina: lai matu (un jebkura cita veselības stāvokļa) ārstēšana būtu sekmīga, jāsāk ar vizīti pie speciālista – dermatologa vai trihologa, kurš veiks nepieciešamos izmeklējumus un noteiks atbilstošāko terapijas plānu.

Mūsdienās pieejamas daudzas inovatīvas metodes matu stiprināšanai un izkrišanas mazināšanai. Preparātu injekcijas galvas ādā tiek uzskatītas par vienu no efektīvākajām metodēm, lai spēcinātu matus un veicinātu to augšanu pēc dažādiem deficītu stāvokļiem, pārciestām slimībām, profilaktiskos nolūkos u.tml. Ārste piemetina, ka visbiežāk tiek veiktas PRP injekcijas un galvas ādas mezoterapija.

Plazmas ievadīšana ādā

PRP jeb ar trombocītiem bagātas plazmas injekciju pamatā ir trombocītos esošo komponentu spēja bioloģiski stimulēt šūnu augšanu un atjaunošanās procesus. PRP procedūru pirmsākumi meklējami reģeneratīvajā medicīnā – apstrādājot plašus ādas laukumus pēc traumām, apdegumiem, mazinot rētas, ārstējot smaganu atkāpšanos u.tml.  Viens no pastiprinātas matu izkrišanas iemesliem ir matu folikulu bojājums, kuru iespējams novērst ar PRP injekciju palīdzību. PRP injekcijas veicina matu augšanu un palielina mata diametru.

Mūsdienās PRP metode tiek izmantota arī estētiskajā medicīnā ādas stāvokļa uzlabošanai un novecošanās aizkavēšanai.  

Procedūras norise:

  • speciālists no pacienta vēnas iegūst nelielu asins daudzumu;
  • asinis tiek ievietotas speciālā centrifūgā;
  • centrifugējot asinis tiek sadalītas komponentēs – augšanas faktori tiek izdalīti no plazmas daļas, kas satur trombocītus;
  • ar speciālu preparātu palīdzību no trombocītiem bagātās plazmas tiek atdalīti augšanas faktori - PRGF (platelet-rich growth factor);
  • ārsts injicē iegūtos augšanas faktorus galvas ādā.

Procedūra ilgs 20-40 minūtes, savukārt preparāta sagatavošanas posms var aizņemt stundu. Pēc procedūras pacients var turpināt ierastās ikdienas gaitas.

PRP injekciju labvēlīgā iedarbība nav mūžīga. Lai saglabātu iegūtos rezultātus, procedūra, atkarībā no ārstēšanas rezultātiem, jāatkārto reizi 3 – 6 mēnešos.

Lai arī PRP injekcijas ir zinātnes un tehnoloģiju sasniegums, tā ir 100% dabiska procedūra - visas matu augšanu stimulējošas komponentes tiek iegūtas no pacienta asinīm, līdz ar to praktiski nepastāv arī alerģiju risks. Injekcijas neizraisa komplikācijas, tomēr pēc procedūras jārēķinās ar īslaicīgām blaknēm: jutību injekciju zonā, niezi, tūsku, apsārtumu.

Mezoterapija

Mezoterapija ir intensīva ādas stāvokļa uzlabošanas un pretnocvecošanās procedūra. Bet ne tikai! Mezoterapijas principi darbojas arī cīņā pret matu izkrišanu. Mezoterapijas pamatā ir ārsta noteikts aktīvo vielu mezokokteilis - dažādas aminoskābes, vitamīni un minerālvielas, kas veicina matu augšanu, uzlabo mata struktūru un galvas ādas stāvokli.

Lai stiprinātu matu saknes un veicinātu mata augšanu, galvas matainajā daļā mezokokteilis tiek ievadīts, izmantojot mezopistoli, kuras adata ir smalkāka par standarta injekciju adatu. Preparāts tiek ievadīts 2-4 mm dziļumā, kas ir optimāls dziļums preparāta efektivitātei. Pirms procedūras nav ieteicams lietot asinis šķidrinošus medikamentus (piem., aspirīnu) un kofeīnu saturošus dzērienus.

Matu mezoterapijas indikācijas:

  • pārmērīga matu izkrišana;
  • galvas ādas seboreja;
  • blaugznas;
  • sausa galvas āda;
  • izteikts matu trauslums un sašķelti mati;
  • apjoma zudums pie matu saknēm.

''Vitamīnu bumba'' matiem

Mezoterapija ir ļoti individuāla procedūra. Injekciju preparāta sastāvu nosaka ārsts, izvērtējot konkrēto problēmu un veselības stāvokli. Arī procedūru kursa ilgums tiek noteikts individuāli, izvērtējot ārstēšanas rezultātus.

Visbiežāk mezokokteilī tiek izmantoti:

  • B grupas vitamīni - nodrošina dabisku šūnu vielmaiņu un veicina matu augšanu un atjaunošanos;
  • varš un cinks – novērš matu struktūras trauslumu;
  • aminoskābes - veicina keratīna sintēzi;
  • hialuronskābe - baro mata sīpolu un paātrina matu augšanu;
  • koenzīms - nodrošina mata struktūru;
  • augšanas faktori - uzlabo galvas ādas asinsriti, spēcinot matu folikulus.

Triholoģe atgādina, ka šāda veida terapiju nozīmēt un veikt drīkst tikai ārsts dermatologs. Mūsu organisms ir vienota sistēma - paralēli injekciju procedūrām pacientam var tik nozīmēta arī medikamentozā terapija, citas procedūras, uztura un dzīvesveida maiņa.

Vairāk lasi ziņu portālā ''Delfi'' 2022.gada 11.aprīlī