Viens no izplatītākajiem blaugznu cēloņiem, īpaši vasarās, ir sausa galvas āda

“Blaugznas var rasties ļoti dažādu, individuālu iemeslu dēļ: atkarībā no ādas īpatnībām, cilvēka vecuma, dzīvesveida, lietotajiem matu kopšanas līdzekļiem. Līdz ar to blaugznas ne vienmēr ir viens un tas pats. Piemēram, kā blaugznas var izpausties ļoti sausa, seborejiska āda. Taču arī ļoti taukaina āda, uz kuras izveidojusies krevele, var izpausties kā blaugznas. Blaugznas var rasties no mikrobu izraisītām slimībām, sēnīšu infekcijām, neirodermatīta gadījumos un citu organisma saslimšanu rezultātā,” skaidro Sandra Vizule.
 
Pirmā palīdzība - šampūns
 
Pamanot blaugznas, cilvēki parasti izvēlas tās novērst ar vienkāršāko un zināmāko veidu - pretblaugznu šampūnu, ko var iegādāties kosmētikas preču veikalos vai aptiekās. “Ja problēma nav ieilgusi un ir viegli koriģējama, piemēram, pēc ilgākas sauļošanās galvas āda nedaudz apdegusi un sākusi lobīties, pretblaugznu šampūns varētu palīdzēt. Organismam ir ļoti labi pašregulējošie mehānismi, tāpēc neliela problēma ne vienmēr kļūs nopietnāka,” stāsta Sandra Vizule. Bet, ja problēma ir ieilgusi, šampūns, visticamāk, nepalīdzēs. “Ja sūdzības nepāriet trijās, maksimāli četrās nedēļās, vajadzētu vērsties pie speciālista - dermatologa vai trihologa, kurš paņems ādas nokasījumu no galvas ādas, veiks pārbaudes un noteiks blaugznu cēloni, kā arī nozīmēs piemērotāko ārstēšanu. Bet, ja āda niez vai ir iekaisusi, pie ārsta jāvēršas pēc iespējas ātrāk!”
 
Sausa galvas āda
 
“Tā var tikt kairināta no ultravioletajiem stariem - pārmērīga uzturēšanās saulē izsausina ādu, var rasties saules apdegums. Tas var izpausties blaugznu veidā. Tāpēc vasarās ieteicams lietot matus un galvas ādu aizsargājošus losjonus. Ja paredzēts saulē uzturēties ilgāk par pusstundu, noteikti jālieto galvassega,” iesaka ārste.
 
Sausa āda arī var būt signāls, ka organismam trūkst vitamīnu. Lai ādas aizsargbarjera stabili funkcionētu, ļoti svarīgi pietiekamā daudzumā uzņemt D vitamīnu, B grupas vitamīnus, mikroelementus: cinku, selēnu, silīciju, dzelzi. Galvas āda ir nemitīgā kontaktā ar apkārtējo vidi, piesārņojumu gaisā, un ar laiku tas var atstāt sekas uz ādas veselību.
 
Spēcīgu galvas ādas kairinājumu var izraisīt pārāk agresīvas matu krāsas, nepiemēroti matu kopšanas līdzekļi, ilgviļņi, arī sausie šampūni, kuru sastāvā ir daudz ķīmisku komponentu, smaržvielu, kuru lietošana nebūtu ieteicama alerģiskiem cilvēkiem.
 
Svarīgi
 
» Katram ģimenē, īpaši maziem bērniem, nepieciešama sava ķemme, lai nepārnestu sēnīšu dabas mikrofloru, kurās vieglāk iedzīvojas infekcijas. Vismaz reizi mēnesī ķemme jāizmērcē un rūpīgi jānomazgā ar kādu ikdienas mazgāšanas līdzekli, piemēram, ziepēm vai šampūnu.
 
» Lai izvairītos no bakteriālām infekcijām, atpūšoties viesnīcā vai kūrortā, ieteicams ņemt līdzi savu dvieli, ar kuru slaucīties vai uzklāt uz sauļošanās krēsliem.
 
UZZIŅA
 
Blaugznas ir atmirušās ādas daļiņas, kas pastiprināti zvīņu veidā atlobās no galvas ādas. Tās ir pelēcīgā vai dzeltenīgā krāsā, nepazūd pēc matu mazgāšanas, ir redzamas uz galvas ādas, matos, ķemmē un uz apģērba. Atkarībā no galvas ādas tipa blaugznas var būt sausas vai taukainas.

 

Vaiāk lasiet žurnālā "Praktiskais Latvietis" 2020.gada septembra numurā