Vai tu iemācījies rūpēties par savām pēdām?

Brīdī, kad oficiāli izziņoja, ka pandēmijas laikā aizliegto prieku sarakstā ir arī manikīrs un pedikīrs, daļa sabiedrības skumji nopūtās. Daļai cilvēku gan paslīdēja garām fakts, ka nestrādāja tie pedikīra speciālisti, kas darbojas salonos vai kādās īrētās telpās. Konsultē “Veselības centrs 4” Estētiskās medicīnas klīnika “4. Dimensija” podoloģe Karīna Burima

Ārstnieciskais pedikīrs ārstniecības iestādēs un veselības klīnikās faktiski visu šo laiku bija pieejams. Rezultātā liela daļa cilvēku bija spiesti meklēt risinājumus savām pēdu un nagu problēmām.
Kāds tad ir iznākums šīm diezgan visaptverošajām nagu brīvdienām? Novērojumi dalās, "vieniem šobrīd ir sausāka un plīstošāka āda, sevišķi uz papēžiem, bet citiem otrādi – beidzot sākušas mazināties vai pat vispār pazudušas varžacis, nav tulznu konkrētajās vietās un āda kļuvusi mīkstāka," stāsta podoloģe.


Tieši pandēmijas laikā parādījusies klientu grupa, kāda agrāk netika novērota, – bērni vecumā no 10 līdz 18 gadiem ar nagu problēmām, kas saistītas ar emocionāli smago izolācijas laiku. Vecāki ved bērnus, kas no stresa sākuši grauzt roku nagus, plēst ,knaibīt un bojāt kāju nagu ādu.

Gados vecie cilvēki un pansionātu iemītnieki, kas palikuši bez pēdu aprūpes, veselības problēmu dēļ vai materiālu trūkuma dēļ. "No manas prakses – nesen palīdzēju klientei gados, kurai nagi bija izauguši tik gari un biezi, ka ne pati, ne tagad beidzot ciemos atbraukušie tuvinieki vairs nespēja tos apgriezt," stāsta podoloģe.

Kovidu pārslimojušiem. Novērots, ka kovida slimniekiem, kam cietis vispārējais veselības stāvoklis, biežāk sastopams arī ādas sausums, saplaisājuši papēži, drūpoši nagi.

Internetā pirkto apavu bēdas. Neskaitāmi cilvēki ir atklājuši iepirkšanos internetā. Realitātē atklājies, ka pasūtītie apavi ne tuvu nav ideāli, bet daudzi tos tomēr sāka valkāt, jo vilkt kaut ko vajag jau tūlīt.

Remontdarbu upuri. Pēdējā gada laikā sarosījušies sen atliktu vai iepriekš neplānotu remontdarbu veicēji. Šajā cīņā zaudēts ne viens vien nags, uzmetot instrumentus, uzsitot ar āmuru.
Pozitīvie ieguvumi - "Tie, kam nebija īpašu problēmu, saka, ka paši tīri labi iemācījušies tikt galā. Daļa beidzot sāka darīt to, kam iepriekš nekad nepietika laika, – lietot nagu eļļas, stiprinātājus, pēdu krēmus,” skaidro podoloģe. Mazāk problēmu ar kāju sēnīti. Ir mazāk iespēju grozīties pa koplietošanas dušām un garderobēm, līdz ar to mazāk jauniegūto sēnīšu infekcijas gadījumu. Daudzi atklājuši, cik neērtos apavos ir staigājuši līdz šim un cik daudz upurēts vizuālu mērķu vārdā. Cilvēki atzīst, ka tieši kovida laikā ir piefiksējuši, ka pēdai tomēr patīk platāki un ērtāki apavi. "Teikšu godīgi – izskatās jocīgi. Vēl pirms pāris gadiem es tādiem apaviem teiktu – nekad mūžā, jo tas taču kā vecmāmiņai! Bet šobrīd tas ir trends. Tās ir gana sievišķīgas arī ar kleitu, un patiesībā tie ir ortopēdiski diezgan pareizi apavi."

Vairāk lasiet "Santa"