Svarīgākais par saules aizsarglīdzekļiem

Nav šaubu, ka aizsardzība pret sauli ir neatņemama ādas kopšanas sastāvdaļa un iespēja izvairīties no ādas vēža. Bieži vien informācija, kas nonāk līdz cilvēkam ir neprecīza, nepilnīga vai pat radījusi mītu par saules aizsardzības līdzekļu kaitīgumu.
 
Ultraviolētais starojums.
 
Saules gaisma ir elektromagnētiskā starojuma veids, kura viļņa garums svārstās 200 – 400 nm robežās. Ir pierādīts, ka UV stari var izraisīt vēža šūnu veidošanos. Visi UV stari tiek iedalīti 3 veidos: UVA, UVB un UVC.
 
UVC starus praktiski pilnībā absorbē Zemes ozona slānis, tādēļ to ietekme uz cilvēku ir minimāla. Viņu starojums svārstās 200 – 280 nm robežās.
 
UVB starojuma viļņu garums svārstās 280 – 320 nm robežās. UVB starojums izraisa bīstamu brīvo radikāļu un skābekļa aktīvo formu paaugstināšanos. Turklāt UVB starojums pazemina dabisko antioksidantu līmeni, tas var izraisīt DNS molekulu bojājumu un mutācijas iespējas, ir viens no visbiežākajiem ādas vēža iemesliem. Ja esat guvuši apdegumus saulē – tas ir UVB starojuma iedarbības rezultāts.
 
UVA – starojum viļņa garums 320 – 400 nm. UVA starojums izraisa priekšlaicīgas novecošanas pazīmes – grauj ādas un zemādas strukturālos komponentus kolagēnu un elastīnu. Aptuveni 20% ādas vēzi izraisošo faktoru aktivizējas tieši UVA starojuma ietekmē.
 
Specifiska terminoloģija.
 
Bieži vien termini, kas tiek izmantoti, lai aprakstītu saules aizsardzības līdzekļus, var izrādīties nesaprotami ne tikai klientam, bet arī speciālistam.
 
SPF – tā ir abreviatūra no “Sun Protection Factor” - saules aizsardzības faktors. Tas rāda līdzekļa spēju atstarot vai absorbēt UVB starus. Bieži tiek uzskatīts, ka saules aizsardzības līdzekļa efektivitāte ir atkarīga tikai no SPF lieluma. Svarīgi ir izskaidrot, ka saules aizsardzības līmenis nav proporcionāls SPF līmenim. Patiesībā SPF 15 aizsargā no 93% UVB staru, SPF 30 no 97%, bet SPF 50 – no 68% starojuma.
 
Bieži kļūdaini tiek pieņemts, ka lietojot līdzekļus ar augstu SPF līmeni, nebūs nepieciešamības to uzklāt atkārtoti. Praktiski visi saules aizsardzības līdzekļi noārdās noteiktā laikā, tādēļ tos ir jāuzklāj ik pēc 2 stundām. 
 
Ja līdzeklis tiek reklamēts kā ūdens un sviedru necaurlaidīgs, tā nav patiesība. Līdzekļi var būt ūdens un sviedru noturīgi – tie spēj saglabāt savas īpašības ūdenī kādu zināmu laiku. Ūdensnoturīgi līdzekļi saglabā savas īpašības maksimāli līdz 80 minūtēm. Jebkurš saules aizsardzības līdzeklis ir atkārtoti jāuzklāj pēc peldēšanās, intensīvas svīšanas, slaucīšanās dvielī vai pēc aktīvas laika pavadīšanas svaigā gaisā ilgāk par 2 stundām.
 

Saules aizsardzības komponenti

Lai saules aizsardzības līdzekļos nodrošinātu pilnvērtīgu aizsardzību no UVA un UVB staru kaitīgās ietekmes, tam jāsatur vismaz vienu no šiem komponentiem – avobenzons, titāna dioksīds vai cinka oksīds.

Ādas vēzis.
 
Pēdējo gadu laikā sabiedrībā ir izvērsta kampaņa cīņā ar ādas vēzi, tai skaitā ar melanomu un ilgstošu uzturēšanos saulē. Pēdējā gada laikā reģistrēti aptuveni 200 jauni melanomas gadījumi Latvijā. Pastāv 3 galvenie ādas vēža veidi:
  • Bazalioma – bazālo šūnu karcinoma. Šis vēža veids ir sastopams visbiežāk, tas skar tikai ādu un neizplatās uz pārējiem orgāniem. Tas ir epitēlija audzējs, kas pamatā parādās pēc četrdesmit gadu vecuma, tā parādīšanās ir atkarīga no saņemtā UV starojuma devas. Parasti šo vēža formu izdodas uzveikt ar ķirurģiskas iejaukšanās palīdzību.
  • Plakanšūnu (spinocelulārais) vēzis. Šis vēža tips sastopams ievērojami retāk nekā bazilioma. Tas ir ļaundabīgs epitēlija audzējs, kas pamatā parādās cilvēkiem gados zonās, kuras pakļautas UV starojumam. Ķirurģiska iejaukšanās garantē atveseļošanos vairumā gadījumu.
  • Melanoma. Šī tipa vēzis sastopams tikai 5% gadījumu, taču tas ir visbīstamākais no minētajiem, jo var radīt metastāzes un izraisīt letālu iznākumu. Tas attīstās melanocītiem un var parādīties gan jau esošas dzimumzīmes vietā, gan arī jebkurā citā vietā uz ādas. Saule un pastāvīga ilgstoša uzturēšanās UV starojumā ir viens no melanomas veidošanās iemesliem. Melanomas rašanās risks palielinās līdz ar saules apdegumu skaita pieaugumu, kas gūti bērnībā, kā arī gadījumos, kad ir ģenētiska predispozīcija saslimšanai ar melanomu. Visvairāk iegūt melanomu riskē cilvēki ar gaišu ādu un matiem, ar vasarraibumiem, cilvēki kuri bieži apdeg saulē un slikti iesauļojas, kā arī cilvēki, kuriem ir ļoti daudz dzimumzīmju.

"Estētiskā medicīnas klīnika 4.Dimensija" un "Veselības centrs 4" filiāles "Juglas klīnika" dermatoloģe, triholoģe Sandra Vizule visiem novēl būt zinošiem par optimālu un drošu saules aizsardzību, kā arī vienmēr atcerēties, ka informētība par saules aizsarglīdzekļiem un kvalitatīvu līdzekļu izmantošana ir skaistas un veselas ādas garants.