Skaistas krūtis – arī pēc bērna barošanas

 
Kā spaniela ausis – šāds neglaimojošs apzīmējums tautā tiek veltīts nošļukušām, bēdīgām krūtīm. Tādas tās nereti izskatās pēc tam, kad sieviete izdarījusi vienu no lielākajiem darbiem savā mūžā – laidusi pasaulē un zīdījusi mazuli. Kā atjaunot krūšu tvirtumu, kad šī misija izpildīta un gribas, lai ķermeņa formas neradītu asociācijas ar skumjām un lejupeju?
 
Par krūtīm jāsāk rūpēties nevis tad, kad to izskatā parādījies kas nepatīkams, bet visu laiku. “Līdzīgi kā ar zobu kopšanu – tos tīrām divreiz dienā, kopš parādījies pirmais zobiņš.
 
Arī par ķermeni un krūtīm jārūpējas gan no rīta, gan vakarā,” teic "Estētiskās medicīnas klīnika 4. Dimensija" ķermeņa estētikas speciāliste Ramona Bergfelde. Ja plāno ģimenes pieaugumu vai grūtniecība jau iestājusies, krūtis jākopj ar divtik lielām rūpēm – gan ar domu, ka tiks barots bērniņš, gan tādēļ, lai tās izskatītos glītas tad, kad šis process būs galā.
 
Kā sagatavoties.
 
Vismaz reizi nedēļā jāveic viegls krūšu ādas pīlings, kā arī masāža ar frotē cimdiņu. Masējot kustībām jābūt vērstām nevis uz leju, bet augšu: sāk ar plaukstas novietošanu zem krūts, tad slīdina to pāri krūškaulam virzienā uz pretējo plecu. Tad šādu pašu kustību veic pretējā pusē un pamīšus atkārto – pa labi, pa kreisi.
 
Divreiz dienā krūtis jāpabaro ar mitrinošu vai barojošu krēmu. Tā ir ļoti maiga, tāpēc padomāts par specifiskiem mitrinošiem un tonizējošiem līdzekļiem.” Līdzīgi kā celulīta un saistaudu vājuma profilaksei, arī krūšu ādas kopšanā ļoti ieteicamas kontrastdušas.
 
Vēlami arī regulāri fiziski vingrinājumi, kas stiprina krūšu muskulatūru.Viens šāds vienkāršs vingrinājums ir krūšu augstumā novietot plaukstas vienu pret otru un spiest kopā, vienlaikus sasprindzinot arī plecus un elkoņus. Starp plaukstām var ievietot, piemēram, tenisa bumbiņu vai kādu citu stingru un reizē elastīgu priekšmetu.
 
Jāatceras arī par skaistuma vairošanu no iekšpuses – jādzer pietiekami daudz ūdens, jālieto naktssveces vai zivju eļļa.
 
Palīgs un atbalsts – piemērots krūšturis.
 
Pēc tam kad bērniņš vairs nezīž mātes pienu un krūtis iztukšojas, tās kļūst ļenganākas. Pamanāmas kļūst arī strijas – ādas plīsumi, kas veidojas, ja āda pārmērīgi iestiepjas. Tāpēc ieteicams jau grūtniecības pirmajā trimestrī lietot pretstriju līdzekli. Jāatceras, ka barošanas periodā krūtīm vēlamas gaisa peldes – arī tām gribas svaigu gaisu. Tas nav nekas sarežģīts – dažas minūtes jāpastaigā kailām krūtīm.” Būtiska nozīme krūšu skaistuma saglabāšanā grūtniecības un zīdīšanas laikā ir piemērotam krūšturim – paceļošam, noturošam, ar pietiekami platām lencītēm.
 
Pēc barošanas – procedūras.
 
Vai, ievērojot visus ieteikumus, kopjot krūtis, lietojot krēmus un valkājot piemērotu krūšturi, iespējams, ka pēc zīdīšanas tās izskatīsies tāpat kā vēl pirms grūtniecības? Ramona Bergfelde teic, ka izmaiņas, visticamāk, būs, jo grūtniecība saistīta ne tikai ar ķermeņa transformācijām, bet arī hormonālām svārstībām sievietes organismā. 
 
Ja krūtis ir veselas un ir vēlēšanās to izskatu uzlabot, var izvēlēties kādu no speciālajām procedūrām, piemēram, ar impulsveida vakuumu. 
Krūtis izskatās labāk arī pēc manuālās masāžas vai ja lieto speciālās krūšu maskas. Papildus procedūrām arī pašai mājās ar sevi jāstrādā: vingrojumi, ikdienas apkope.” Ne tikai māmiņām! Visām!
 
Ramona Bergfelde uzsver – neviena sieviete nedrīkst piemirst rūpes par krūtīm. “Ja ejam sportot, liekam sporta krūšturi, nevis parasto. Ja krūtis lēkā augšup lejup, āda izstaipās, un tonuss zūd. Sporta krūšturis to novērš, jo satur un piespiež krūtis. Ja tas nepatīk, jāizmanto vismaz krūšturis ar polsteri – galvenais, lai krūtis nelēkā.” Rūpes par krūtīm barošanas laikā.
 
• Ja krūtis nav pieradušas pie zīdīšanas, āda sūrst un plaisā, jālieto kopšanas līdzekļi, ko ieteikusi vecmāte vai ginekologs. Lai sagatavotu krūtis zīdīšanai, tās var mēģināt radināt pie gaidāmā darbiņa jau laikus: pamasēt, paknibināt krūtsgalus.
 
• Barojot bērnu, vislabāk lietot nevis parastu ikdienas krūšturi, bet zīdīšanai piemēroto ar atpogājamu daļu katras krūts priekšpusē. Ja piena ir daudz un tas tek, jālieto speciālie ieliktnīši, kas to uzsūc, jo krūtīm nevajadzētu būt pastāvīgi mitrinātām.
 
• Ja krūtis ir ļoti lielas un smagas, vēlams krūšturi nenovilkt arī naktī.
 
Pilns raksts lasāms žurnāla "36.6" marta numurā.