Sausi mati!

Ja mati ziemā kļuvuši izteikti sausi, tas ir signāls, ka tiem un galvas ādai vajadzīga īpaša kopšana, skaidro  Estētiskās veselības klīnika ''4. Dimensija''' dermatoloģe un triholoģe Dr. Sandra Vizule

 

Līdzsvara princips

 
Tavs sausais matiņš, kas redzams virs ādas, ir mata nedzīvā daļa. Tā dzīvā daļa atrodas zem ādas. Nedzīvās mata daļas kvalitāte ir būtiski atkarīga no situācijas zem ādas – kā tur jūtas matu folikuli un apkārtējā šūnu matrica. Ja tiem pietrūkst enerģijas, mati nekad neizaugs stipri, elastīgi un spoži – tie nebūs tik kvalitatīvi, kā gribētos.
 
Veicot padziļinātu izmeklēšanu, ārsts (dermatologs vai trihologs) vispirms izvērtē, vai problēmas pamatā tomēr nav kāda nopietna kaite. Varbūt vairogdziedzeris vai olnīcas nestrādā, kā nākas? Varbūt netiek pietiekamā daudzumā uzņemtas matu augšanai vajadzīgās olbaltumvielas, vitamīni, aminoskābes un minerālvielas? Lai mati augtu veselīgi, hormonālajam fonam jābūt kārtībā un nepieciešams sabalansēts uzturs.
 
Apgūsti pašmasāžu
 
Matu augšanu un veselību pozitīvi ietekmē galvas ādas masāža, ko vari veikt arī mājās.
 
Pati ar saviem pirkstiņiem! Masāžai jābūt mērķtiecīgai – nevis bužinot, bet gan piespiežot pirkstus pie galvas ādas, apļveida kustībām kustini ādu uz augšu un uz leju, no perifērijas uz centru. Kustini skalpu kādas 4–5 minūtes, līdz galvas matainajā daļā jūtams siltums. Svarīgi to darīt regulāri.
 
Ir arī advancētākas masāžas iespējas – internetveikalos var iegādāties dažādas lāzerķemmes, lāzerķiveres un tamlīdzīgas ierīces.
 
Uzmanies ar matu eļļām!
 
Iesaku izvēlēties attīrītas eļļas, kas nesatur konservantus un smaržvielas, tādas atrodamas gan kosmētisko līdzekļu veikalos, gan aptiekās, gan pārtikas veikalos. Der, piemēram, kokosa eļļa, olīveļļa, avokado eļļa, argāneļļa un citas. Tās ieteicams lietot nevis ikdienā starp matu mazgāšanas reizēm, bet eļļu ieklāj matos kā masku uz īsu brīdi pirms matu mazgāšanas.
 
Ja ikdienā tu ar eļļu sazied matu galus, lai tos padarītu dzīvīgākus, rēķinies, ka eļļas efekts ir īslaicīgs. Kad eļļa izžūst, tā var sākt darboties pretējā virzienā izsausēt matus vēl vairāk.
 
Sausiem matiem ikdienā starp matu mazgāšanas reizēm labāk lietot mitrinošus serumus. Ļoti noderīgi matu mitrināšanai ir matu krēmi.
 
Gandrīz katrai matu kopšanas līnijai tāds ir. Matu krēmu var lietot ikdienā, ar pirkstiem to viegli ieķemmējot matu galos.
 
Mati kļūs patīkamāki – mīkstāki, spēcīgāki – un izskatīsies koptāki.
 
Un kā ar matu maskām?
 
Tās satur gan atjaunojošus, gan barojošus komponentus, kas dziļi mitrina matus, piesātina to struktūru ar vērtīgām vielām, ātri uzlabo gan matu, gan galvas ādas stāvokli. Masku sastāvā var būt hialuronskābe, eļļas un sviesti, kolagēns, jūraszāļu, aļģu, augu un augu sēklu ekstrakti, kofeīns, zīda proteīni, keramīdi, kaviārs, biotīns, niacinamīds, ziedu un augu esences, kas piešķir matiem veselīgu mirdzumu.
 
Vienmēr ir svarīgi izlasīt un precīzi ievērot lietošanas norādes, jo nav vērts masku turēt matos tikai minūti vai divas. Gudrās formulas iedarbojas pakāpeniski, tāpēc jāiztur norādītais laiks, lai maska sniegtu maksimālo efektu.
 
Tāpat ir svarīgi nepārsniegt norādīto turēšanas laiku, jo ilgāk ne vienmēr ir labāk. Protams, pats mata stiebrs – mata nedzīvā daļa – no pārdozēšanas necietīs, taču mēdz gadīties, ka maskas komponenti izraisa ādas kairinājumu, niezi vai ādas lobīšanos.
 
Vairāk lasiet žurnāla ''Ievas Veselība'' 2021. gada janvāra izdevumā.