Sauļojies gudri!

Vismaz teorētiski mēs zinām, ka jālieto saules aizsarglīdzekļi, lai ilgtermiņa saglabātu ādas skaistumu un veselību. Bet kā saprast, kurš no daudzajiem ir piemērots tieši man? Kādus filtrus labāk izvēlēties? Cik liels SPF faktors būs labākais? Lasiet žurnālistes Sandras Puntules rakstu žurnāla ''Ieva'' 2019. gada 12. jūnija numurā. Konsultē Linda Kapteine-Veita, dermatoloģe, ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Dermatoloģijas klīnika'' metodiskā vadītāja, Māra Rone-Kupfere, dermatoloģe, RSU docente, ''Veselības centras 4'' estētiskās medicīnas klīnikas ''4. Dimensija'' Dermatoloģijas nodaļas vadītāja.
 
Modernie aizsargfiltri/Saules krēmos izmanto divu veidu aizsargfiltrus.
 
Minerālu/neorganiskie filtri - tos veido cinka oksīds, titāna dioksīds, un šo filtru daļiņas kā spogulis uztver un atstaro UV starojumu no ādas virsmas. Dažkārt pludmalē pēc baltās kārtiņas uz ādas var redzēt, kurš ir uzklājis šādu minerālu krēmu. Lai baltā krāsa netraucētu ikdienas gaitās, jaunās paaudzes krēmiem minerālus pievieno sasmalcinātus smalkās nano-daļiņās. Kopā ar mitrinošām vielām krēms viegli iesūcas ādā, un baltā krāsa nav redzama. Organiskie/kīmiskie filtri - tos veido savienojumi, kas satur oglekli (populārākie ir avoben-zons, oksibenzons, HMS). Tie iesūcas ādā un absorbē UVS uz savas virsmas, pakāpeniski pārveido to par siltumu, kas izdalās uz ādas. Veselībai drošāki ir minerālfiltri, bet jaunākie pētījumi apstiprina, ka tieši abu filtru apvienojums spēj sniegt labāku un noturīgāku aizsardzības līmeni, tādēļ lielākajai daļai jaunākās paaudzes aizsarglīdzekļu ir abi filtri. Un nebaidies - āda zem krēma nepaliks pavisam balta, iedegums veidosies lēnāk un būs noturīgāks.
 
Personalizēta saules kosmētika. Jaunās paaudzes saules aizsarglīdzekļus papildina ar dažādām īpašām sastāvdaļām, lai tie vienlaikus pildītu vairākus uzdevumus un pielāgotos individuālajām ādas vajadzībām. Ja nav īpašu problēmu ar sejas ādu, sauļojoties droši vari lietot kopējo krēmu, kas paredzēts sejai un ķermenim un ko var izmantot visa ģimene. Tieši sejai paredzēto līdzekļu klāstā var atrast ļoti labus klasiskos krēmus ar mitrinošām un speciālām pretnovecošanas - anti-aging - formulām, antioksidantiem un vitamīniem, arī tādus, kas stimulē normālo iedeguma reakciju. Jutīgai, kaprīzai un problemātiskai ādai ražotāji piedāvā personalizētus risinājumus: speciālus līdzekļus ādai ar noslieci uz hiperpigmentāciju, taukainai, problemātiskai ādai ar akni, īpaši jutīgai ādai, ar izteiktu alerģiju pret sauli, kad uzmetas apsārtums un sīkas, niezošas pumpiņas, līdzīgi nātrenei, aizsardzībai pēc procedūrām un citus - visus šos līdzekļus vislabāk meklēt aptieku piedāvātajā klāstā. Daži saules līdzekļi satur speciālas vielas, kas māca ādu uzņemt starojumu, palīdzot tai pašai nodrošināt dabisko aizsardzību. Ir arī līdzekļi, kuriem tiek pievienoti tonējoši pigmenti, gaismu atstarojošas minerāldaļiņas vai karameles ekstrakts, kas piešķir ādai tūlītēju iedeguma toni vai maigu mirdzuma efektu. Meklē norādes Ja plāno aktīvu atpūtu uz ūdens vai sauļošanos pludmalē, izpēti, vai līdzeklis ir ūdens noturīgs. Jaunās tehnoloģijas saules aizsarglīdzekļiem nodrošina neredzamu ūdens un sviedru noturīgu pārklājumu, kas ir ļoti noderīgs intensīvas fiziskās slodzes laikā, piemēram, sportojot, aktīvi atpūšoties, un ekstrēmos laikapstākļos. Tie neaizsprosto poras, ir piemēroti lietošanai arī jutīgajā acu zonā, speciāli veidotas tekstūras atgrūž no ādas smiltis, sāli, hloru un ūdeni, stiprina ādas aizsardzību pret vēju. īpaši ērti lietošanai ir izsmidzināmie līdzekļi. Modernās tehnoloģijas filtrus un aktīvās vielas ieliek sīkos pilienos, kas vienmērīgi nokļūst uz ādas. Tas ļoti noder, ja līdzekli vajag uzklāt virs grima vai ar rokām grūti sasniedzamās vietās. Ērti līdzņemšanai ir līdzekļi zīmuļa formā, ko viegli lietot, piemēram, jutīgo zonu aizsardzībai uz sejas. Tam der arī dekoratīvā kosmētika ar SPF filtriem - pūderi, lūpu zīmuļi, tonālie krēmi u. c.
 
Zināšanai: saskaņā ar Eiropas Komisijas rekomendācijām SPF 6-10 nodrošina zemu aizsardzību, 15, 20, 25 - vidēju aizsardzību, 30, 50 - augstu aizsardzību, 50+ - ļoti augstu aizsardzību. Uzsākot sauļoties, pirmajās dienās pludmalē ieteicams izvēlēties līdzekļus ar SPF 30-50. Kad āda ar sauli ir apradusi, ja vien nav ādas problēmu, var lietot līdzekli ar zemāku SPF. Pats svarīgākais ir neapdegt pašai un pasargāt no tā bērnus. Kāpēc ir tiešām svarīgi lietot aizsargkrēmus
 
Uzskats, ka nosauļota āda izskatās veselīgāk nekā bāla, ir maldīgs, jo patiesībā iedegums ir ādas šūnu bojājums. Lai aizsargātu šūnu DNS no saules kaitīgās ietekmes, āda pastiprināti ražo pigmentu melanīnu, kas padara ādu tumšāku, biezāku, tāpēc iesauļota āda izskatās vecāka.
 
Šūnām nodarītais kaitējums uzkrājas un summējas. Regulāri sauļojoties, ādas dabiskā aizsargsistēma gadu gaitā tiek sabojāta. Pirmās pazīmes sāk izpausties ap 35 gadu vecumu kā priekšlaicīga ādas fotonovecošana, bet pēc 50 tas progresē aizvien straujāk. Saules radītais šūnu bojājums aizvien biežāk mēdz izraisīt ļaundabīgu veidojumu attīstību.
 
Atceries! Skaitlis aiz SPF norāda aizsardzības intensitāti, ar kādu līdzeklis pasargā no saules starojuma, nevis laiku. Ņem vērā, ka SPF filtru aizsardzība ilgst tikai divas stundas, tad tā samazinās, tāpēc līdzeklis jāuzklāj atkārtoti. Meklē saules lidzekli, kas darbojas arī pret UVA stariem. UVB stari izraisa apdegumus, bet UVA starojums nokļūst dziļāk ādā, izraisot priekšlaicīgu ādas novecošanu, radot pigmentācijas plankumus, jaunveidojumus un ādas vēzi.
 
SKATIES PULKSTENĪ! Sauļoties var un vajag, lai nodrošinātu organismam vajadzīgo D vitamīnu un vairotu dzīvesprieku, tikai tas jādara ar mēru un jāievēro daži nosacījumi.
 
Neuzturies tiešos saules staros laikā no pulksten 11 līdz 15.
 
Lai sintezētu organismam nepieciešamo D vitamīnu, ir pietiekami, ja saules gaismā uzturies vien 5-10 minūtes divas trīs reizes dienā.
Ja plānots tiešas saules staros uzturēties ilgāk oar 15 minūtēm, saulei atsegtajās vietās noteikti lieto saules aizsarglīdzekli. To uzklāj 20 minūtes pirms iziešanas saulē. Lieto efektīvas iedarbības saules aizsardzības līdzekļus ar augstu SPF. Tas palīdzēs izvairīties no UVS graujošās iedarbības - apdegumiem, pigmentācijas, saules alerģijas un šūnu DNS mutāciju riska.
 
Visu rakstu lasiet žurnāla ''Ieva'' 2019. gada 12. jūnija numurā