Saule, akne, pigmentācija - neaizmirsti par to!

Tik siltā un saulainā vasarā kā šogad izvairīties no saules stariem ir praktiski neiespējami. Vairums iedzīvotāju zina par saules aizsarglīdzekļu lietošanas nozīmi, tomēr joprojām pastāv virkne kļūdu saules aizsarglīdzekļu lietošanā. Konsultē Estētiskās medicīnas klīnika “4. Dimensija” dermatoloģe Milēna Jakuba-Zolotarjova


Saules staru iedarbība
Divi galvenie saules staru izraisītie faktori, kas negatīvi ietekmē ādu, ir fotonovecošanās un ļaundabīgo ādas jaunveidojumu risks, stāsta dermatoloģe M. Jakuba-Zolotarjova. Fotonovecošanās rodas, jo saules stari izraisa iekaisuma reakcijas organismā un ādā, rada oksidatīvo stresu, kā arī veicina šūnu un DNS mutāciju. Šīs DNS mutācijas palielina ādas ļaundabīgo jaunveidojumu risku. Saules aizsarglīdzekļu lietošana praktiski ir vienīgais, ko mēs paši varam darīt, lai pasargātu sevi no ļaundabīgiem ādas jaunveidojumiem. 

"Mums, dermatologiem, ir ļoti paveicies, jo mēs uzreiz redzam visu orgānu un uzreiz varam pamanīt aizdomīgus un ļaundabīgus jaunveidojumus, lai nekavējoties tos varētu izņemt ārā. Ja tos laicīgi pamana, ar mazu operāciju ambulatoros apstākļos arī pietiek. Cilvēks ir izārstēts, un tas ir svarīgākais!" uzsver dermatoloģe. "Tāpēc ir tik svarīgi doties pie ārsta uz pārbaudi reizi gadā – tāpat kā dodamies, piemēram, pie stomatologa vai ginekologa."


Saule un D vitamīns
Bieži vien cilvēki satraucas, ka, lietojot saules aizsarglīdzekļus, netiks uzņemts D vitamīns, stāsta ārste. Taču patiesībā, lai organisms pilnvērtīgi saražotu tik daudz D vitamīna, cik tas spēj, mums pietiek iziet ārā no rīta vai vakarā ar īsām piedurknēm uz 15 minūtēm. D vitamīns izveidosies tik daudz, cik tas ir iespējams. Tāpēc, ja ir satraukums par to, ka, lietojot saules aizsargkrēmus, netiks sasniegts adekvāts D vitamīna līmenis, jāsaprot, ka no aizsarglīdzekļu nelietošanas sekas būs daudz sliktākas. Savukārt D vitamīns ir jālieto ne tikai ziemā, bet mūsu platuma grādos arī vasarā profilaktiskajās devās, piemēram, 4000-5000 S.V. dienā, un ziemā terapeitiskās devās – 8000-10000 S.V. dienā.


Saule un akne
Ir dzirdēts mīts, ka sauļošanās palīdz mazināt akni, taču tas neatbilst patiesībai, skaidro ārste. Saules staru spektrs ir ļoti plašs – UV stari, redzamā gaisma, infrasarkanā gaisma... Medicīnā arī izmanto UV terapiju, lai ārstētu dažādas ādas slimības, jo UV gaismai un saules spektram piemīt ne vien iekaisumu izraisoša darbība, bet noteikti viļņa garumi arī samazina iekaisumu. Jāņem vērā, ka iedegums nedaudz maskē aknes izsitumu apsārtumu un var izskatīties, ka izsitumu ir mazāk, taču tā tas nav. Savukārt ilgtermiņā saules ietekmē vēlāk parādās arvien vairāk izsitumu, rodas pēciekaisuma hiperpigmentācija – uz ādās rodas tumšie plankumi, kā arī parādās saules radīti iekaisumi, kas stimulē jau esošo iekaisumu un padara situāciju sliktāku. Tā tiešām ir – pirmajā mirklī daži cilvēki var saredzēt uzlabojumus, taču pēc tam situācija būs sliktāka nekā pirms tam. Tādēļ tiem, kam ir akne, noteikti uzmanīgāk jāseko līdzi UV indeksam un saules stariem un jālieto saules aizsargkrēmi, kas ir piemēroti tieši ādai ar akni.

 

Saules plankumi
Saules staru ietekmē uz ādas bieži vien parādās tā saucamie saules pleķi jeb solārais letigo, kas padara ādas krāsu nevienmērīgu. Visbiežāk tos redzam uz sejas, pleciem, rokām – tur, kur mūsu ķermenis ir atklāts saulei. Tie var parādīties arī pēc vairākiem gadiem kopš saules apdegumiem. Šos saules pleķu parādīšanos var novērst tikai ar saules aizsargkrēmiem, nosedzošu apģērbu un ēnu.

 

Jaunveidojumi – labdabīgie un ļaundabīgie
Cilvēkiem līdz apmēram 40 gadiem var veidoties jaunas dzimumzīmes, tas ir pilnīgi normāli, stāsta ārste. Pēc 40 gadu vecuma šīs dzimumzīmes parasti pakāpeniski izzūd, bet to vietā parādās jaunas lietas – pigmentācija, seborejiskās keratomas, vecuma keratomas un dažādi citi jaunveidojumi. 
Tāpat ārste uzsver, ka rūpes par ādu ir komplekss process – jābūt sabalansētam uzturam, likvidētiem visiem deficītiem (D vitamīna deficīts, dzelzs deficīts u. c.), jābūt adekvātam miegam un pietiekamai šķidruma uzņemšanai, fiziskajām aktivitātēm, jo tas viss kopumā ietekmē mūsu imūno sistēmu un organisma pašsajūtu, un ir neatņemama sastāvdaļa ceļā uz skaistu ādu.

Vairāk lasiet portālā ''Sieviešuklubs.lv''