Rūpējies par galvas ādu!

Tāpat kā sejas un ķermeņa ādai, arī galvas ādai nepieciešama dziļāka attīrīšana, lai uzturētu tās veselību un veicinātu matu augšanu.
Dermatoloģe un triholoģe jeb matu slimību ārste estētiskās medicīnas klīnikā 4. Dimensija Dr. Sandra Vizule sniedz konsultāciju kā rūpēties par galvas ādu, lai neniezētu un nerastos blaugnas. 
Kāpēc galvas ādai vajadzīgs skrubis?
Vispirms par formulējumu – skrubis… Tas nav īsti pareizs. Jā, matu kosmētikas ražotāji galvas ādu attīrošo līdzekli bieži vien dēvē par skrubi, lai mums būtu vienkāršāk saprotama tā lietošana. Taču pareizāk šo kopšanas līdzekli būtu dēvēt par pīlingu, kam ir daudz maigāka un saudzīgāka iedarbība uz galvas ādu. No klasiskā skrubja, ar kuru mēs skrubējam ķermeni, galvas ādai nav nekāda labuma, turklāt ķermeņa skrubja daļiņas ir pārāk lielas un abrazīvas un var pat radīt galvas ādai mikrotraumas. Lai skrubis/ pīlings pareizi iedarbotos uz galvas ādu, ļoti svarīga ir tā viendabīgā konsistence.
Taču vispār skrubis jeb, pareizāk sakot, pīlings galvas ādai ir pat ļoti noderīgs. Uz galvas ādas sakrājas atmirušo ādas šūnu daļiņas, mata folikulu atverēs – tauku un keratīna korķīši, kas traucē ādai elpot un mēdz radīt dažādas problēmas. Piemēram, kādreiz var pastiprināties blaugznošanās, dažviet uz galvas ādas veidojas lielāki vai mazāki ādas sabiezējumi, kas izpaužas kā seborejiska krevele.
Par sastāvu:
Tas ir diezgan līdzīgs klasiskajiem ķermeņa un sejas skrubjiem/pīlingiem un tomēr – atšķirīgs. Kā jebkurā skrubī/pīlingā, arī šajos ir iekļautas dabas vielas, kas palīdz attīrīt un sakopt ādu, bet papildus pievienotas īpašas sastāvdaļas, kuras citviet uz ķermeņa radītu nevēlamu iedarbību. Proti, to uzdevums ir regulēt tauku sebuma izdalīšanos, stimulēt matu saknītes, lai paātrinātu matu augšanu. Galvas ādu attīrošo līdzekļu sastāvā ir augļskābes, salicilskābe, keratīns, kolagēns, vitamīni… Ļoti būtiska loma ir skrubējošo jeb nolobošo daļiņu izmēram.
Kā pīlingu lietot?
  • Ja galvas āda ir taukaina, tā ātri satauko arī matus, un tad attīrīšanu ar pīlingu veic reizi nedēļā. Sausai galvas ādai un sausiem matiem to var darīt retāk – reizi divās nedēļās.
  • Profilaksei pīlingu lieto reizi 7–10 dienās. Pirms matu mazgāšanas līdzekli vieglītēm iemasē tikai galvas ādā.
  • Der gan mitros, gan sausos matos – kā ērtāk. Tomēr labāk to klāt mitros matos un atstāt uz 5–15 minūtēm, lai pīlings pagūst iedarboties. Mazgājot matus, viegli, viegli ar pirkstu galiņiem pamasē ādu, lai palīdzētu tai labāk attīrīties. Tikai nepārspīlē – kasīt ar nagiem nevajag!
Dakteres Sandra Vizules recepte:
Ļoti labs pīlings galvas ādai sanāk no parastā piecprocentīgā dabiskā etiķa. Der ābolu etiķis, vīna etiķis – kāds vien pašai patīk. Sajauc ar vārītu, atdzesētu ūdeni attiecībā 1:2 (1 daļa 5% etiķa un 2 daļas vārīta ūdens). To iesmērē galvas ādā, patur 5–15 minūtes un tad mazgā matus, kā parasti. Etiķis ļoti saudzīgi attīra galvas ādu, tam piemīt arī antibakteriāla un pretsēņu iedarbība. Galvas ādas attīrīšanai nav ieteicams izmantot cukuru, medu, mālus un citas sastāvdaļas, kas saķeras matos un tos saķepina, – tās vairāk piemērotas ķermeņa skrubim.
Noderīgi atradumi:
  • THE BODY SHOP Fuji Green Tea™. Šampūns skrubis matiem un galvas ādai ar Japānas zaļo tēju, piparmētru mentolu, sāls kristāliem un medu. Palīdz uzlabot galvas ādā asins cirkulāciju, atbrīvo matus un galvas ādu no netīrumiem, putekļiem, dūmiem, sviedriem un veidošanas līdzekļu pārpalikumiem. 240 ml – 20,50 eiro, The Body Shop
  • VICHY Dercos Micro Peel. Šampūns skrubis galvas ādas atbrīvošanai no cieši pielipušajām blaugznu plēksnītēm. Attīra galvas ādu, normalizē tās lobīšanos, piemīt pretiekaisuma un nomierinoša iedarbība, vienlaikus nodrošina matu kopšanu, vizuāli palielina matu apjomu. 200 ml –15 eiro, aptiekās
  • BEAUTY JAR Brain Storm. Latvijā ražots skrubis galvas ādas kopšanai ar mandeļu mizām, bambusa un ingvera pulveri un mandeļu eļļu. Maigi un efektīvi noloba atmirušo ādas slāni, baro ādu un sadziedē sīkas brūces, uzlabo asinsriti, tā sekmējot matu augšanu. 100 g – 3,19 eiro, Drogās

Vairāk lasiet žurnālā "Ievas Veselība" 2020.gada jūlija izdevumā