Rokas kliedz pēc krēma

Vārdu savienojums roku higiēna tagad ieguvis pavisam citu skanējumu, un rokas mazgājam un dezinficējam tik cītīgi kā vēl nekad. Rezultātā rokas kļūst ne tikai tīras, bet diemžēl arī sausas un sasprēgājušas – tik ļoti, ka jau kliedz pēc palīdzības.
 
Rokas ir jāmazgā bieži – par to šaubu nav. Taču, pastiprināti mazgājot rokas, mēs nomazgājam arī labo hidrolipīdu slānīti, kas jau tā uz pavasari ir krietni pabojāts. Rezultātā roku āda kļūst sausa, sāk plaisāt un niezēt. Tas rada diskomfortu, vēlmi ādu patrīt, pakasīt, tā palielinot dažādu sekundāro infekciju risku.
 
Pa mikroplaisiņām organismā var iekļūt dažādi vīrusi, ne tikai koronavīruss, bet arī vīrusi, kas izraisa, piemēram, kārpu rašanos. Turklāt, cītīgi beržot rokas, nomazgājam ne tikai slikto, bet arī vajadzīgo labo mikrofloru. Un sanāk otrādi, nekā gribēts, – kamēr tāda noberzta āda atjaunojas, vairojas arī patoloģiskā mikroflora, piemēram, sēnīšu infekcijas.
 
Izvēlies piemērotu dezinfekcijas līdzekli!
 
Ja lieto arī roku dezinfekcijas līdzekli, noteikti jāizvēlas tāds, kas satur spirtu (alkoholu), jo tikai tādi līdzekļi palīdz aizsardzībai pret koronavīrusu. Svarīgi izprast atšķirību – ja uz dezinfekcijas līdzekļa ir rakstīts antibakteriāls, tas skaidri un gaiši norāda, ka šis līdzeklis pasargā tikai pret baktērijām, bet ne pret vīrusiem. Tas pats attiecas uz antibakteriālajām ziepēm – pret vīrusiem tās neaizsargās, ja nu vienīgi pats mazgāšanas process ar ziepēm un ūdeni, protams, samazina vīrusu klātbūtni tīri mehāniski. Tāpēc jāizvēlas dezinfekcija ar spirtu saturošiem (vismaz 70 procenti) līdzekļiem.
 
Glābiņš ir roku krēms. Šajā laikā jāizvēlas nevis mitrinošie, bet tieši barojošie, taukvielas saturošie krēmi, īpaši jau ejot ārā. Mitrinošo krēmu sastāvā ir glicerīns, taču tā ir hidrofila viela, kas pievelk ūdeni. Līdz ar to āra apstākļos, vējā, vēsumā ādu var ātri apraut, apsaldēt tās virskārtu.
 
Iekštelpās rokas var ieziest ar jebkādu krēmu, bet kopumā šobrīd labāka izvēle ir barojošs krēms – vēlams, tāds, kas satur šī sviestu, lanolīnu, bišu vasku.
 
Krēms + cimdi – uz nakti vai uz kādu stundu vakarā uzzied krēmu biezā kārtā un pa virsu uzvelc cimdus – tā krēms var labāk un ilgāk iesūkties ādā.
 
Visu rakstu lasiet žurnāla ''Ieva'' 2020. gada marta izdevumā. Konsultē ''Veselības centrs 4'' estētiskās medicīnas klīnikas ''4.Dimensija'' dermatoloģe, triholoģe Jekaterina Pudova.