Matu izkrišanas cēloņi vīriešiem

Manas ģimenes vīriešiem - tēvam, tēvabrālim, arī vectēvam - aptuveni 50 gadu vecumā sāka atkāpties mati. Vai tas nozīmē, ka mati atkāpsies arī man? Pašlaik esmu 35 gadus vecs. Atbild Estētiskās medicīnas klīnikas ''4. Dimensija'' dermatoloģe, triholoģe Sandra Vizule

Androgēnā alopēcija ir viens no biežākajiem matu izkrišanas cēloņiem vīriešiem. Šis process norit pakāpeniski - vairāku mēnešu vai gadu laikā. Vecums, kurā matu atkāpšanās var izpausties, ir ļoti individuāls - 30, 40, 50 gadu vecumā, taču novērojama arī pusaudžu gados. “Matu atkāpšanās intensitāte nav atkarīga no dzīvesveida vai uztura, bet tā, kā organisms producē hormonus, cik jutīgi attiecīgajās zonās ir receptori pret šo hormonu,” skaidro triholoģe.
 

Matu izkrišanu var novērst

Pamanot pirmās matu atkāpšanās pazīmes, svarīgi laikus vērsties pie trihologa vai dermatologa. Sākumstadijā procesu var ne vien apstādināt vai aizkavēt, bet arī atgūt iepriekšējo matu biezumu. “Atbilstoši ārstējot, labus rezultātus var iegūt teju simtprocentīgi. Bet, ja process jau ielaists, matu blīvumu varēs atgūt tikai daļēji, un vairāk koncentrēsimies uz to, lai nepazaudētu esošos matus,” stāsta Sandra Vizule.
Androgēnajai alopēcijai ir maz ārstēšanas ieteikumu, kas nodrošinātu labu rezultātu un iedarbotos uz tās rašanās mehānismu. “Pamatā tās ir divas lietas: jālieto medikamenti, kas paplašina asinsvadus, tā veicinot matu augšanu. Parasti tie ir lokāli lietojami šķīdumi vai putas, kas jāuzziež galvas ādai katru dienu 1-2 reizes dienā. Otrs - jālieto arī medikamenti, kas samazinās aktīvā hormona dihidrotestosterona ietekmi, tā aizkavējot matu izkrišanu. Šie medikamenti nekā citādi neietekmē organismu, taču to lietošanu un piemērotas devas var noteikt tikai ārsts,” uzsver Sandra Vizule. Lai atgūtu matu biezumu un kuplumu, ārsts papildus var ieteikt izmantot arī citas metodes, kas veicinās cilmes šūnu aktivitāti, lai folikuli sāk aktīvāk producēt matu augšanu.


Samierināties vai ārstēt

Ārste teic, ka ir vīrieši, kas samierinās ar neizbēgamo, un mēģina sadzīvot ar matu atkāpšanos, izvēlas īsu matu griezumu, lai problēma nav tik uzkrītoša. Taču ir vīrieši, kas labprāt izmanto mūsdienu medicīnas iespējas un cenšas saglabāt matus. Vēl viena no alternatīvām matu atgūšanai ir to pārstādīšana, kas pēdējos gados kļūst aizvien populārāka un iespējama arī Latvijas veselības centros un klīnikās. “Tomēr, ja ir tendence matiem atkāpties, jāņem vērā, ka matu pārstādīšana tikai daļēji atrisina šo problēmu.
Lai saglabātu matus arī turpmāk, dažādas matu augšanu stimulējošas procedūras būs jāveic arī pēc matu pārstādīšanas. Pretējā gadījumā jau pēc pāris gadiem mati atkal tiks zaudēti,” brīdina Sandra Vizule.

Vairāk lasiet žurnālā ''Praktiskais Latvietis'', 11.oktobra izdevumā