Matu izkrišana - vēzis

Uz jautājumiem par matiem un parūku kopšanu atbild Dr. JEKATERINA PUDOVA, dermatoloģe un triholoģe jeb matu speciāliste Veselības centra 4 klīnikā 4. dimensija
 
Vai laikā, kad nav matu, galvas āda kaut kā īpaši jākopj?
Ja vien galvas āda nav kļuvusi jutīga, nekas īpaši nav jādara un jālieto. Pietiks, ja galvas ādu kopsi ar maigiem šampūniem, piemēram, Ducray šampūnu Elution, Bioderma šampūniem, Panthenol, Node Fluid. Ja tomēr galvas āda ķīmijterapijas dēļ kļuvusi jutīgāka, vari palietot mīkstinošu, kairinājumu mazinošu krēmu. Piemēram, Avene krēmu Skin Recovery Cream, Bioderma krēmu Sensibio Tolerance vai, ja iekaisums ir izteikts, Bioderma krēmu Cicabio, Avene krēmu Cicalfate, Ureage – Cu-Zn.
 
Ko darīt, ja siltā laikā galvas āda zem parūkas izsūt?
Karstā laikā, vasarā labāk būtu valkāt lakatus vai bandanas, lai nesāktos izsutums, bet, ja tomēr tas nav pieņemami vai kādu iemeslu dēļ nav iespējams, tad izsutušu, iekaisušu galvas ādu vajadzētu kopt ar nomierinošiem, reģenerējošiem krēmiem. Der tie paši, ko minēju iepriekš. Ja kairinājums ir ļoti izteikts un veidojas jēlumi, tad gan jādodas pie dermatologa, kurš izrakstīs kādu nopietnāku kortikosteroīdu krēmu, lai ādiņa ātrāk atjaunotos.Vai, ziežot uz galvas ādas, piemēram, rīcineļļu
 
Vai var paātrināt matu ataugšanu?
Klasiskajā medicīnā matu stimulācijai rekomendē Minoxidil šķīdumu. Taču tam ir raksturīgs tā sauktais atcelšanas moments: kad preparātu pārstāj lietot, ataugušie mati atkal nedaudz izkrīt. Ājurvēdā matu augšanas stimulācijai iesaka lietot bringaradža eļļu.
Protams, var izmantot arī rīcineļļu, tomēr svarīgi saprast, ka neviens no šiem preparātiem nav brīnumlīdzeklis, un matiem ir sava fizioloģija un dabiskie cikli, kas nosaka to ataugšanas ātrumu. Nevajadzētu sacerēties, ka tad, ja lietos kādu līdzekli, mati mēneša laikā izaugs ļoti gari. Tā nenotiks, tāpēc tev jāapbruņojas ar pacietību.
 
Kā kopt un lietot sintētisko parūku?
Pēc katras lietošanas sakārto parūkas šķipsnas un saudzīgi izķemmē parūkas matus, sākot no galiņiem uz augšu. Sprogaini parūkas mati jāsakārto ar roku pirkstiem.Mazgā parūku aptuveni ik pēc 10 valkāšanas reizēm. Pat ja esi to uzvilkusi mazāk reižu, parūka ir jāmazgā arī tad, ja sākusi specifiski smaržot vai izskatās netīra.
 
Mazgā parūku šādi: izšķīdini vāciņu matu šampūna vienā litrā ūdens, kas ir istabas temperatūrā, un uz 10 minūtēm pilnībā iegremdē parūku šķīdumā. Pēc tam akurāti izskalo parūku vēsā ūdenī, ietin dvielī un maigi izspied.
Mazgājot parūku, izvairies no asām un enerģiskām kustībām.Lai izvairītos no parūkas cepures deformācijas, neizmanto mazgāšanai karstu ūdeni. Citādi parūka gluži kā karstā temperatūrā izmazgāts vilnas džemperītis, var sarauties un vairs nederēt!Vislabāk žāvē parūku uz speciāla statīva vai kāda cita balsta vertikālā pozīcijā istabas temperatūrā. Necenties paātrināt parūkas izžūšanu, noliekot to siltu ierīču, piemēram, radiatoru, tuvumā, jo tas var izraisīt gan parūkas cepures deformēšanos, gan matu izkrišanu.
 
Vairāk lasiet žurnālā "Santa" 2020.gada maija/jūnija izdevumā