Matu izkrišana - vairāk par pieņemto normu

Matus uzskata par vienu no svarīgākajiem pievilcīga izskata aspektiem. Tie, tāpat kā āda un viss ķermenis, ir pakļauti gan ārējās vides ietekmei, gan izmaiņām mūsu organismā. Stāsta “Veselības centrs 4” filiāļu “Juglas klīnika” un “4.dimensija” dermatoloģe, triholoģe Sandra Vizule

Katru dienu mums izkrīt no 20 līdz 100 matu, un tas ir dabiski. Par pataloģiju jāuzskata situācija, kad tiek zaudēts vairāk matu. Jāņem vērā, ka matu izkrišanas simptomi parādās dažādā vecumā un ir novērojami abiem dzimumiem.

Matu izkrišanas veidi

Difūza telogēna matu izkrišana

Difūza telogēna matu izkrišana ir priekšlaicīga mata folikula pāreja no anagēnās fāzes, kad mati aktīvi aug, uz telogēno fāzi, kad mati izkrīt. Galvenie iemesli:

  • trūkst barības vielu
  • endokrīnās sistēmas disfunkcija
  • eksogēna intoksikācija, ko izraisa medikamenti un ķīmiskas vielas
  • endogēna intoksikācija, ko veicina pneimonija, HIV, gripa, citas vīrusu infekcijas (tostarp Covid-19)
  • sistēmiskas saistaudu slimības
  • stress, psihoemocionālā spriedze

Androgēna alopēcija vīriešiem

Tā ir ģenētiski determinēta un progresē pēc pubertātes. To izraisa paaugstināta mata folikulā šūnu jutība pret androgēnā hormona testosterona aktīvo formu dihidrotestesteronu. Tam savienojoties ar androgēnjutīgiem receptoriem, tiek aktivizēts gēns, kura ietekmē termināli mata folikuli samazinās tipiskajās zonās. Pamazām veidojas matu folikulu fibroze un atrofija

Androgēna alopēcija pēc sievišķā tipa

Tā novērojama līdz 40% sieviešu Eiropā, visbiežāk menopauzes laikā. Salīdzinot ar vīriešiem, sievietēm mati parasti izkrīt mazākā laukumā, alopēcija lēnāk progresē, biežāk novēro pozitīvu dinamiku. Androgēnas alopēcijas gadījumā saīsinās matu anagēnā fāze (aktīvā augšana), pagarinās katagēnā fāze (miera stadija, atrod tukšus folikulus), folikulu samazināšanās notiek lēnāk nekā vīriešiem. Dihidrotestosterona ietekmē notiek matu folikulu samazināšanās pieres, deniņu un paura zonā.

Perēkļveida alopēcija

Tā ir organospecifiska perēkļveida matu izkrišana, ko izraisa autoimūna organisma reakcija. Šajā procesā liela nozīme ir ģenētiski noteiktu īpatnību un ekso-gēnu trigeru mijiedarbībai. Tās izplatība populācijā ir 1:1000. Šo slimību veicina vairāki faktori - bakteriālas un vīrusu infekcijas, autoimūns tireoidīts, alerģijas, atopisks dermatīts, stress un ilgstoša spriedze. Bieži tā norit asimptomātiski, retāk jūtama nieze, dedzinoša sajūta un sāpīgums problēmzonā.

Vairāk lasiet portālā ''ārsts.lv''