Matu izkrišana pēc ķīmijterapijas!

Matu izkrišana pēc ķīmijterapijas
 
Matu zaudēšana, ārstējoties no vēža, ir viena no lietām, par ko sievietes no sirds raud. Skaista, sievišķīga parūka šādā situācijā var ļoti palīdzēt.
 
Liels zaudējums!
 
Sajūtu, kad uz spilvena, ķemmē vai izlietnē paliek matu čupiņas, saprot tikai tās, kas izgājušas vai iet cauri ķīmijterapijai, jo uz savas ādas ir saskārušās ar baiso vārdu – vēzis. Saslimšana ar audzēju dziļi skar emocijas un grauj pašapziņu, un jo īpaši sievietei matu rotas zaudēšana ir liels trieciens.
 
Pirms pāris gadiem biedrība "Dzīvības koks" veica pētījumu par onkoloģisko pacientu psihoemocionālajām vajadzībām, un viens no pētījumā iekļautajiem jautājumiem bija fizisko grūtību novērtējums ārstēšanās laikā. No visvairāk atzīmētajām atbildēm – terapijas blakusefekti (atzīmēja 42 procenti aptaujāto vēža pacientu), grūtības veikt fiziski smagu darbu (atzīmēja 38 procenti aptaujāto), koncentrēšanās spēju zudums (atzīmēja 23 procenti aptaujāto) – absolūti lielākais novērtējums, 62 procenti, bija matu zaudēšanai ķīmijterapijas laikā. Kaut arī pēc terapijas mati ataug, šis laiks bez matiem kaut kā ir jāpārdzīvo.
 
Jautājumi matu ārstei!
 
1. Vai laikā, kad nav matu, galvas āda kaut kā īpaši jākopj?
 
Ja vien galvas āda nav kļuvusi jutīga, nekas īpaši nav jādara un jālieto. Pietiks, ja galvas ādu kopsi ar maigiem šampūniem, piemēram, Ducray šampūnu Elution vai Sensinol, Bioderma šampūniem, Panthenol. Ja tomēr galvas āda ķīmijterapijas dēļ kļuvusi jutīgāka, vari palietot mīkstinošu, kairinājumu mazinošu krēmu. Piemēram, Avene krēmu Skin Recovery Cream, Bioderma krēmu Sensibio Tolerance vai, ja iekaisums ir izteikts, Bioderma krēmu Cicabio, Avene krēmu Cicalfate, Ureage – Cu-Zn.
 
2. Ko darīt, ja siltā laikā galvas āda zem parūkas izsūt?
 
Karstā laikā, vasarā labāk būtu valkāt lakatus vai bandanas, lai nesāktos izsutums, bet, ja tomēr tas nav pieņemami vai kādu iemeslu dēļ nav iespējams, tad izsutušu, iekaisušu galvas ādu vajadzētu kopt ar nomierinošiem, reģenerējošiem krēmiem. Der tie paši, ko minēju iepriekš. Ja kairinājums ir ļoti izteikts un veidojas jēlumi, tad gan jādodas pie dermatologa, kurš izrakstīs kādu nopietnāku kortikosteroīdu krēmu, lai ādiņa ātrāk atjaunotos.
 
3. Vai, ziežot uz galvas ādas, piemēram, rīcineļļu, var paātrināt matu ataugšanu?
 
Klasiskajā medicīnā matu stimulācijai rekomendē Minoxidil šķīdumu. Taču tam ir raksturīgs tā sauktais atcelšanas moments: kad preparātu pārstāj lietot, ataugušie mati atkal nedaudz izkrīt. Ājurvēdā matu augšanas stimulācijai iesaka lietot bringaradža eļļu.
 
Protams, var izmantot arī rīcineļļu, tomēr svarīgi saprast, ka neviens no šiem preparātiem nav brīnumlīdzeklis, un matiem ir sava fizioloģija un dabiskie cikli, kas nosaka to ataugšanas ātrumu. Nevajadzētu sacerēties, ka tad, ja lietos kādu līdzekli, mati mēneša laikā izaugs ļoti gari. Tā nenotiks, tāpēc tev jāapbruņojas ar pacietību.
 
Konsultē estētiskās medicīnas klīnikas "4.Dimensija" dermatoloģe, triholoģe jeb matu speciāliste Dr. Jekaterina Pudova! Pilns raksts lasāms žurnāla "Ievas veselība" maija numurā.