Krūtis tvirtas bez skalpeļa

Straujš svara zudums, bērna barošana un vecums — šie trīs iemesli liek krūtīm zaudēt tvirto jauneklīgumu. Lai to aizkavētu, par ādu dekoltē un krūšu zonā jārūpējas laikus, bet, ja problēmas radušās, var palīdzēt ar aparātprocedūrām un injekcijām.
 
 
Konsultē: Estētiskās medicīnas klīnikas ''4. dimensija'' ķermeņa estētikas speciāliste Agnese Innusa un ''Veselības centra 4'' filiāles ''Dermatoloģijas klīnika'' metodiskā vadītāja, dermatoveneroloģe Linda Kapteine-Veita.
 
Dabiskais krūšturis
Pamatā krūtis ir veidotas no dziedzeriem un tos aptverošiem taukaudiem. Tās balsta saites un krūškurvja sienas muskuļi. Krūtis zaudē tvirtumu un kļūst nokarenas tāpēc, ka tiek izstaipītas to saites.
 
Sievietes dabisko krūšturi veido dekoltē zona, kā arī krūšu, plecu un muguras muskuļi, kas liek krūtīm izskatīties stingrākām un tvirtākām. Tieši tāpēc ir svarīgi ne tikai būt fiziski aktīvai un gādāt par muskuļu tvirtumu, bet it īpaši rūpēties par ādas tvirtumu kakla un dekoltē zonā.
 
Ikdienas rūpes
Rūpēm par krūšu tvirtumu jāsākas krietni pirms brīža, kad spogulī pretī veras zaķa ausīm līdzīgas, bēdīgas krūtis. Līdz ar pirmajām novecošanās pazīmēm, proti, sākot jau no divdesmit piecu gadu vecuma, jāgādā ne tikai par sejas, bet arī kakla un dekoltē zonas ādu.
 
Attīrīšana. Tas nozīmē, ka divas reizes dienā āda jāattīra ar toniku vai micelāro ūdeni.
 
Mitrināšana un barošana. Pēc tam jāuzklāj krēms, ideālā variantā lieto speciāli krūšu kopšanai paredzētu līdzekli, jo tā sastāvā ir vielas, kas krūtis veidos apjomīgākas un pufīgākas, piemēram, lipoaminoskābes, sarkanās jūras aļģes. Šīs vielas stimulē aktīvu tauku šūnu augšanas procesu krūšu zemādas slāņos. Savukārt naktssveces eļļa, E vitamīns, kviešu dīgstu proteīni, saldo mandeļu eļļa, šī sviests un citas krēmu sastāvdaļas atbild par ādas mitrināšanu, brīvo radikāļu neitralizēšanu un palēnina novecošanās procesus. Bet, ja nelieto speciāli krūšu kopšanai paredzētu krēmu, kop kakla un dekoltē zonu ar tiem pašiem krēmiem, ko klāj uz sejas. Ne velti daļa speciālistu mēdz teikt, ka seja beidzas ar dekoltē, bet citi uzsver — tā beidzas zem krūtīm.
 
Krēmu ir vērts uzklāt tikai līdz krūšu galiem. Protams, lai mitrinātu ādu, vari to uzklāt arī zem tiem, tomēr par krūšu tvirtumu atbild āda, kas ir virs krūtīm, jo no tās elastības atkarīgs, vai krūtīs stāvēs pietiekami augstu un ''raudzīsies'' uz priekšu, nevis uz leju.
 
Pīlings & maska. Vienu reizi nedēļā kakla un dekoltē zonai ieteicams veikt pīlingu. Šim nolūkam var izmantot gan abrazīvo pīlingu, gan tādu, kas ir bez abrazīvajām daļiņām, bet satur skābes, piemēram, pienskābi vai augļskābi. Ideālā gadījumā pēc pīlinga var uzlikt barojošu, tonizējošu vai mitrinošu masku.
 
Serums. Pēc trīsdesmit gadu vecuma kursa veidā intensīvākai dekoltē zonas kopšanai var izmantot serumu, kurā ir koncentrētākas vielas nekā krēmos. Kursa veidā nozīmē, ka divas nedēļas lieto serumu, tad divus mēnešu ievēro pauzi un atkal atkārto seruma lietošanu. Vislabāk serumu lietot vakarā, jo vakaros, kad āda nav pakļauta apkārtējās vides kaitīgajai ietekmei, tā labāk uzņem vielas, kas uz tās tiek uzklātas.
 
SPF. Vasarā ne tikai uz sejas, bet arī kakla un dekoltē zonā noteikti jāklāj saules aizsargkrēms, lai ādu pasargātu ne vien no apdegšanas, bet arī izžūšanas, kas veicina ātrāku novecošanos. Pretējā gadījumā dekoltē āda pēc piecdesmit gadu vecuma sāks izskatīties kā saburzīta papīra lapa — viscaur klāta ar sīksīkām krunciņām.
 
3 BĒDĪGU KRŪŠU IEMESLI
 
1. Svara zudums
Ja svars tiek zaudēts strauji, turklāt uzreiz daudzi kilogrami, krūtis cieš pirmās — tās zaudē lielu daļu taukaudu un sašļūk. Kājas un dibens, kur parasti gribas zaudēt apjomu, tik ātri nepadodas.
 
2. Bērna barošana
Pēc bērna barošanas sievietēm nereti krūtis kļūst tukšākas un parādās stri-jas. Apjoms bieži vien atjaunojas un strijas pazūd, ja sieviete nedaudz pieņemas svarā. Tomēr ņem vērā — rūpējies par dekoltē un krūšu ādu mājās visu grūtniecības laiku un arī pēc tam, tomēr uzreiz pēc bērna barošanas neskrien ne uz procedūrām, ne pie plastikas ķirurga. Speciālisti iesaka nogaidīt gadu pēc bērna barošanas, līdz iestājas hormonāls līdzsvars, šajā laikā krūtis var atgūties un ieņemt savu agrāko formu.
 
3. Vecums
Ar gadiem samazinās taukaudi tieši tajās vietās, kurās nevēlamies, lai tie samazinātos — iekrīt seja, turklāt ar katru gadu arvien vairāk, un cieš arī krūtis.
 
Procedūras tvirtākām krūtīm
Lai uzlabotu krūšu izskatu, vērts izmēģināt procedūras, ko piedāvā ķermeņa estētikas speciālisti. Tomēr ņem vērā, ka uz efektu vari cerēt tikai tad, ja tev ir A un В izmēra krūtis. Ja krūtis ir lielākas par C izmēru, tad ar aparāttehnoloģiju palīdzību ir grūti, tikpat kā neiespējami tās atkal padarīt formīgas un pufīgas. Tas pats attiecas uz tukšām A izmēra krūtīm — ar kosmētiku un procedūrām piepildīt tās nevar. Šādās reizēs jāapsver iespēja vērsties pie plastikas ķirurga.
 
VAKUUMA APLIKĀCIJAS KRŪTĪM
Šīs procedūras laikā uz krūšu dziedzeriem novieto vakuuma aplikācijas jeb tā saucamo stikla krūšturi, un negatīvais spiediens mijas ar pozitīvo, notiek vakuumpumpēšana, kuras laikā tiek skaloti un attīrīti audi. Procedūra uzlabo apasiņošanu, tāpēc krūtis izskatās pufīgākas. Izmērot krūšu galu izvietojumu pirms un pēc procedūras, redzams, ka krūtis paceļas no viena līdz pusotram centimetram. Šo procedūru var kombinēt ar radiofrekvenci.
 
Pāris šādu procedūru iesaka veikt arī uzreiz pēc bērna barošanas, lai iztīrītu krūšu audus.
 
Procedūras garums: aplikators darbojas 30 minūtes, bet procedūra ar ievadu (pīlingu) un nobeigumu (masku) aizņem līdz stundai. Kurss: 8-10 reizes ar vienas nedēļas intervālu. Cik ilgi saglabājas efekts?
 
Efekts nav ilgstošs — pēc katras procedūras tas saglabājas aptuveni nedēļu. Bet, summējot visas kursa reizes, efekts var saglabāties pat līdz pusgadam. Lai to uzturētu, procedūru vajadzētu atkārtot reizi mēnesī. Ja papildus intensīvi tiek kopta āda dekoltē zonā, efekts ir vēl paliekošāks.
 
RADIOFREKVENCE DEKOLTĒ ZONAI
Šī procedūra stimulē kolagēna un elastīna sintēzi, liekot ādai kļūt stingrākai. Aparāta galva uzkarsē ādu līdz 40-41 grādam, un radio-frekvences viļņi liek sarauties kolagēna saitēm, kas ar gadiem atslābst. Pēc procedūras āda ir apsārtusi, poras atvērušās, tāpēc āda ir gatava ar dubultspēku uzņemt vērtīgas vielas, tādēļ pēc šīs procedūras iesaka uzklāt ādas tipam piemērotu masku.
 
Procedūras garums: 10-15 minūtes. Šo procedūru parasti apvieno ar vakuuma aplikatoriem, bet var veikt arī vienu pašu. Kurss: 3-4 reizes ar divu nedēļu intervālu.
 
Cik ilgi saglabājas efekts?
Ādas tvirtums ir jūtams jau uzreiz pēc procedūras, un efekts saglabājas divas līdz trīs nedēļas, bet ar katru nākamo reizi efekts ir labāks. Rezultātu var saglabāt ilgstoši, ja procedūru atkārto vismaz reizi divos mēnešos.
 
Vispirms uz izmeklējumu!
Pirms došanās uz procedūrām pie ķermeņa estētikas speciālista, noteikti veic krūšu ultrasonogrāfiju vai mamogrāfiju, lai būtu skaidrs, ka krūtīs nav nekādu veidojumu. Jebkura procedūra uzlabo apasiņošanu, līdz ar to veidojumi tādējādi tiek stimulēti.
 
Procedūras kakla un dekoltē ādas stiprināšanai
Ja procedūras, ko iespējams veikt pie ķermeņa estētiskas speciālista, sniedz salīdzinoši īslaicīgu efektu, tad dermatologa arsenālā ir aparāttehnoloģijas un injekcijas, kas darbojas labāk un ilgāk.
 
AUGSTAS INTENSITĀTES FOKUSĒTĀ ULTRASKAŅA
Ar šīs nesāpīgās procedūras palīdzību ir iespējams būtiski uzlabot kakla un dekoltē ādas tonusu, elastību un tvirtumu.
 
Procedūras garums: viena stunda. Kurss: 1-2 reizes, bet atkārto ne ātrāk kā pēc trim mēnešiem. Procedūru var veikt vienu reizi gadā vai pat vēl retāk.
Cik ilgi saglabājas efekts? 1-3 gadus atkarībā no ādas stāvokļa.
 
FRAKCIONĒTĀ RADIOFREKVENCE
Šī procedūra uzlabo plānas un grumbainas ādas stāvokli. īpaši piemērota sievietēm, kuru kakla un dekoltē zonas ādu jau klāj sīkas krunciņas. Procedūra ir mazsāpīga, pēc tās uz ādas veidojas sīkas punktveida krevelītes, kas sadzīst 3-5 dienu laikā. Pēc tam āda kļūst ievērojami gludāka un tvirtāka.
 
Procedūras garums: 30-60 minūtes atkarībā no apstrādājamās zonas. 
Kurss: procedūru veic pēc vajadzības, nereti pietiek ar vienu reizi, bet var arī atkārtot, par to vienojoties ar dermatologu.
Cik ilgi saglabājas efekts? 1-3 gadus atkarībā no ādas stāvokļa.
 
LĀZERPROCEDŪRAS
Ne tikai uz sejas, bet arī kakla un dekoltē zonā mēdz būt redzami paplašināti asinsvadi un pigmentācija. Lai to likvidētu, dermatologi izvēlas šim nolūkam paredzētus lāzerus. Procedūras ir nedaudz sāpīgas.
 
Procedūras garums: 20-30 minūtes. Kurss: 1-3 reizes ar intervālu, kas nav mazāks par mēnesi. To, cik reižu nepieciešams veikt procedūru, nosaka individuāli, novērtējot ādas stāvokli.
 
Cik ilgi saglabājas efekts? Ja ievēro ieteikumu lietot saules aizsargkrēmus ar visaugstāko SPF 50+, pigmentācija var pat neatjaunoties. Tiklīdz āda ir neaizsargāta un pakļauta ultravioletajam starojumam, pastāv risks, ka atjaunosies pigmentācijas plankumi.
 
UZTURAM IR NOZĪME
Ādas kvalitāti lielā mērā nosaka uzturs, tādēļ ir svarīgi izvēlēties uzturvielām bagātu ēdienu. Svarīgi uzturā iekļaut olbaltumvielas (piena produktus, gaļu, zivis, pākšaugus), kas ir galvenais šūnu būvmateriāls, kā arī šķiedrvielas (augļus, dārzeņus, graudaugus), kas ir bagātas ar antioksidantiem, minerālvielām un vitamīniem. Liela nozīme ir ūdens dzeršanai. Ievērojot visus šos principus, ilgstoši var saglabāt labu ādas stāvokli.
 
Visu rakstu lasiet žurnāla ''Una'' 25. marta izdevumā.