Īstie filtri


 
Sauļoties var un arī vajag, tikai tas jādara gudri, izvēloties piemērotu aizsardzību.
 
Samazinās aizsargspējas
 
Pēc 45-55 gadu vecuma saules ultravioleto staru nodarīto kaitējumu un apdegumu risks saasinās, jo palēninās fizioloģiskās funkcijas, noveco arī imūnsistēma un ādas dabiskās aizsargspējas. Šajā periodā aizvien vairāk izpaužas gēnu mantojums slimībās, tāpēc ir ļoti svarīgi, neapdomīgi sauļojoties, nepamodināt organismā snaudošos tīģerus. 
 
Maģiskais trijnieks - saule, D vitamīns un audzēju risks - jau gadiem raisa milzīgas diskusijas. Saule te ir gan glābiņš, gan riska faktors. Ir pierādīts, ka D vitamīns ir viens no galvenajiem organisma diriģentiem, jo tas pilda kā vitamīna, tā hormonu funkcijas. D vitamīns sintezējas tieši UVB staros, un izpētīts: lai āda sintezētu nepieciešamo D vitamīna devu, mums vajadzētu atrasties saules gaismā 5-10 minūtes trīsreiz dienā. Sievietes pēc 45 parasti vasarā mazāk atkailina ķermeni, tāpēc galveno darbu te paveic sejas un roku āda.
 
Otrs svarīgais D vitamīna uzdevums ir aizsargfunkcija pret detektīvu jeb audzēju šūnu veidošanos. Mums, gaišādainajiem baltiešiem, šī funkcija pēc 35 gadu vecuma krasi zūd, īpaši sievietēm, jo viņām ir plānāka āda. Regulāri sauļojoties, 45 gadu vecumā dabiskā aizsargsistēma jau ir nodzīta un novecināta. Par to liecina saules radītie šūnu bojājumi uz ādas. Tā ir priekšlaicīga fotonovecošana, iespējams, priekšvēža stāvoklis, kam mediķi lieto apzīmējumu vēža lauks. Saule ir vajadzīga, taču būtiski ir aizsargāt sejas ādu no divām bīstamām lietām - gan no saules apdeguma, gan kaitīgā starojuma, ko izraisa attiecīgi UVB un UVA starojums. Tieši to arī dara kosmētika ar saules aizsargfiltriem SPF. Tikai jāņem vērā, ka skaitlis aiz SPF norāda konkrētā līdzekĻa aizsardzības intensitāti, nevis laiku, cik ilgi tas pasargā no saules. SPF filtru aizsardzība ilgst tikai divas stundas, tad tā sāk samazināties.
 
Ikdienas gaitās
 
Mūsdienās gandrīz katra dienas krēma sastāvā ir saules aizsargfiltri, un ir vērts padomāt, kad un kā lietot dienas krēmu ar augstu SPF. Ja darbs ir telpās, tad no rīta astoņos uzklātā krēma filtri kalpos tikai pa ceļam uz darbu, taču, braucot ar auto vai sabiedrisko transportu, tie nav nepieciešami. Dienas krēmu ar SPF noteikti vajadzētu lietot, zinot, ka seja tiks pakļauta intensīvai saulei. Piemēram, ja plānots uz stundu vai divām doties ārā pusdienlaikā, īsi pirms tam uzklāj dienas krēmu vai speciālo saules aizsarglīdzekli ar augstu SPF. To var klāt virsū arī grimam. Ļoti noderīgi ir saules aizsargkrēmi dabiskā ādas tonī, tie ļoti patīkami un viegli klājas un piešķir ādai vieglu iedeguma efektu. Līdzekli ar SPF vajadzētu uzklāt uz sejas, kaut vai uz kaulu izvirzījumiem, jo tie vienmēr apdeg pirmie, tur arī ātrāk veidojas nevēlama pigmentācija. Kritiskās zonas ir deguns, virslūpa, pieres centrs un vaigu gali. 
 
Sauļojoties
 
Plānojot doties uz pludmali sauļoties, būtu jālieto saules aizsarglīdzeklis ar SPF 30-50. Tām, kam netīk ziesties ar krēmu no galvas līdz kājām, ar to vajadzētu pasargāt vismaz tās zonas, ko noteikti negribas novecināt, - seju, kaklu, dekoltē zonu un roku virsmas. Ja sejas āda nav īpaši jutīga, aizsardzībai pret ultravioleto starojumu (UVS) var izmantot kopējo aizsarglīdzekli, ko lieto gan sejai, gan ķermenim. Saules krēmiem, kas paredzēti tieši sejai, ir kāds noteikts uzdevums vai intensīvi kopjoša iedarbība, piemēram, ādas mitrināšana, taču jebkurā gadījumā aktīvu vielu kompleksi nodrošina plaša spektra aizsardzību pret visiem saules spektra komponentiem - UVA, UVB stariem, infrasarkano starojumu, kas saasina ādas veidojumu attīstības risku, aizsargā šūnu DNS pret UVS izraisīto bojājumu, brīvo radikāļu un oksidatīvā stresa kaitīgo iedarbību. Kopjošie krēmi palīdz cīnīties pret fotonovecošanu, vienlaikus stimulējot ādas atjaunošanos.
 
KNIFIŅI
 
Ir divu veidu aizsargfiltri -organiskie/ķīmiskie, kas absorbē saules starus, un neorganiskie/minerālie, kas tos atstaro. Veselībai drošāki ir minerālfīltri, bet ir pierādīts, ka abu filtru apvienojums spēj sniegt labāku un noturīgāku aizsardzības līmeni.
 
Vienmēr iegādājies pazīstamu zīmolu saules aizsarglīdzekļus. Jutīgai, problemātiskai ādai tos labāk meklēt aptiekā. Lasi norādes uz etiķetes. Lielais skaitlis pie SPF parāda tikai to aizsardzības līmeni, kas gādā, lai āda neapdegtu (tas ir UVB staru filtrs). Ir vajadzīgs filtrs arī pret UVA stariem, kuri nokļūst ādā daudz dziļāk, izraisot priekšlaicīgu ādas novecošanu, pigmentācijas plankumus, jaunveidojumus un ādas vēzi.
 
Pilnu rakstu ar estētiskās medicīnas klīnika "4. Dimensija" Dermatoloģijas nodaļas vadītājas Māras Rones - Kupferes ieteikumiem, lasiet žurnāla "Pērle" jūnija numurā.