Grumba pierē atkal klāt!

Līdz ar spožo pavasara sauli un acu sažmiegšanu, nereti daudziem no mums pierē sāk parādīties divas stāvas grumbas tieši starp uzacīm.
 
 
Kāpēc tās rodas?
 
1. Muskuļu darbības īpatnības. Muskulis starp uzacīm ir šķiedrains, tāpēc vertikālās krunkas var izpausties dažādi – viena, divas, citreiz vairākas sīkas. Var būt arī horizontāla grumbiņa starp uzacīm virs deguna – to veido citi muskuļi, kas velk šķiedras uz leju. Tāpēc tā ir visai individuāla padarīšana – ja viens muskulis nav izteikts, horizontālu rievu nav, veidojas tikai vertikālās. Mēdz būt tikai pamatīga horizontālā krunka pierē – biežāk vīriešiem. Tas arī ir izskaidrojums tam, kāpēc pat visspožākajā saulē tu savelc starp uzacīm krunku, bet tava draudzene – ne. Jo viņai mīmikā vienkārši iesaistās citas muskuļu grupas.
 
2. Emocijas. Jā, tās tomēr ir. Pat ja noliedz, ka dusmojies, visdrīzāk tu negribi to apzināties, atzīt un tāpēc – noliedz. Dusmas un stress sejā atspoguļojas tieši vietā starp uzacīm.
 
3. Anatomiskas īpatnības. Daudzas emocijas sejā ir neapzinātas vai anatomiski noteiktas. Piemēram, horizontālas krunciņas uz pieres var būt anatomiski noteiktas, ja ir dziļi iesēdinātas acis vai arī noslīdējuši augšējie acu plakstiņi.Tad, lai labāk redzētu, tev tīri fizioloģiski ir jāvelk piere uz augšu un – krunka gatava!
 
4. Ārējās vides iedarbība, piemēram, saule. Reflektori aizsargājoties no saules, mēs sažmiedzam acis un savelkam pieri, līdz ar to arī acu muskuļus un centrālo pieres muskuļu kompleksu. Tā ātrāk veidojas vārnu kājiņas jeb krunciņas ap acīm un – arī rieva starp uzacīm. Mums visām ir muskuļu grupa starp uzacīm, bet ir anatomiskas atšķirības. Vienai muskulis var būt ļoti spēcīgi izteikts, un, ja to vēl arī visu laiku izmanto, žmiedzot acis, muskulis ir pārtrenēts un dabūjam šo neglīto rievu. To var salīdzināt ar iešanu uz sporta zāli – ja piecreiz nedēļā pumpējamies, muskulis ir pārkačāts. Ja ejam tikai paretam – muskulis būs tonusā, bet nebūs tik izteikts.
 
Ko darīt?
 
Grumbai, kas tev tik ļoti nepatīk, jāpievērš uzmanība, tikko tā sāk veidoties, jo skaidrs, ka tai būs tendence iet tikai dziļumā. Un ar krēmiem te nebūs līdzēts! Lūk, trīs situācijas un risinājumi.
 
1. Pastāvīgas grumbas vēl nav, rieviņas pierē parādās tikai pie mīmikas.
 
Pirmais, ko vari darīt – censties kontrolēt mīmiku. Mēdz teikt: «Nu, beidz sažmiegt to pieri un kontrolē sevi!» Taču daudzas lietas notiek neapzināti un reflektori, turklāt mums ir ļoti atšķirīgas nervu sistēmas. Ja vari vienoties ar sevi, ka tagad roku necelsi, pietiks rokā iedurt un tu acumirklī izdarīsi neapzinātu kustību. Ar grumbiņu pierē ir līdzīgi. Bet uzmanību uzacu zonai pievērst var un vajag.
Ja par savu grumbu domāsi, tā nemazināsies, bet ja piedomāsi, lai nerauktu pieri, mēģināsi arī saulē atbrīvot seju – tas var palīdzēt. Būs grūti, bet to var iemācīties.
 
2.Grumba ir sezonāla, parādās pie biežākas pieres raukšanas.
 
Ja pieri nerauc – arī grumbiņas gandrīz nav redzamas. Šis ir labākais brīdis, kad vērsties pie estētiskās dermatoloģijas speciālista un veikt botulīntoksīna (botoksa) injekcijas. Tās ir gandrīz nesāpīgas potes grumbiņu vietās, kas pārtrauc impulsu pārvadi starp nervu galiem un pieres raucējmuskuli.
 
Sanāk tā – gribi saraukt uzacis, bet nevari. Efekts saglabājas 3–4 mēnešus noteikti, bet tas var ilgt arī līdz pusgadam un pat 8 mēnešiem. Daba ir gudra, pēc kāda laika atkal izveidojas jaunas nervu saites un muskulis atsāk strādāt. Nav arī jāsatraucas, ka injicētais botokss pierē uzkrājas – nē, tas izdara savu darbiņu un noārdās.
 
Procedūru ieteicams veikt ne biežāk kā divreiz gadā, jo toksīns ir olbaltumviela, un vienā brīdī var iestāties receptoru nejutība pret preparātu – vienkārši vairs nebūs efekta. 
 
3.Grumbiņa ir dziļa un – visu laiku.
 
Ja vēlies perfektu rezultātu, iesākumā jāveic botulīntoksīna injekcijas, tad jāpagaida pāris nedēļas, līdz parādās pilns efekts, un tad atlikušie nelīdzenumi jāaizpilda ar pildvielu injekciju jeb filleru. Fillers ir kā gels, kurš sastāv no hialuronskābes. Mūsu ādā tā jau dabiski ir, taču novecojot hialuronskābes kļūst mazāk, tāpēc āda kļūst sausāka, veidojas krunciņas.Ja botulīns atslābina saspringto muskuli, filleri aizpilda krunciņas un, tā teikt, atbalsta muskuli no apakšas.
 
Tā ir kā pildviela – izceļ ādu uz āru, nogludinot to. Procedūra ir nedaudz sāpīgāka nekā botoksa injekcijas, jo jāveic vairāk dūrienu, bet var izmantot anestēziju. Tiesa, filleri ir dažādi. Pierē ir lieli asinsvadi, tāpēc tur drīkst izmantot tikai nepermanentos mīkstas konsistences fillerus, kas uzsūksies. Ja tev iznākumā kaut kas tomēr nepatīk, šos fillerus varēs izšķīdināt. Ja krunciņa ir ļoti dziļa, injekcijas var veikt vairākos piegājienos. Efekts turas vismaz 6–9 mēnešus vai pat gadu. 
 
Tāpat jārēķinās, ka, neskatoties uz to, ka hialuronskābe ir dabīga ādas sastāvdaļa, injekcijas satur arī saistvielas, tāpēc teorētiski var būt dažādas alerģiskas reakcijas.
 
Citas iespejas
 
SEJAS FITNESS. Efekts nebūs tūlītējs, jo nepieciešami konkrētu muskuļu regulāri ikdienas treniņi. Lai vingrinājumus apgūtu, jādodas uz sejas fitnesa apmācībām – kaut vai vienu nodarbību, lai saprastu, kas un kā. Lai sāktu pamanīt kādu efektu, iespējams, vajadzēs pat mēnesi. 
 
SEJAS TEIPOŠANA – arī  jāiziet apmācība pie speciālista, jo tas tev būs jādara pašai katru vakaru pirms gulēšanas. Teipošana ļoti labi uzlabo arī asins mikrocirkulāciju ādā un naktī palīdz atbrīvot pa dienu sejā uzkrāto sasprindzinājumu.Taču mēdz būt arī otrādi. Ir cilvēki, kas naktī guļ ar savilktu seju, to pat nepazinoties, – to nosaka emocionālais stāvoklis.
 
BOTOKSAM LĪDZĪGIE KRĒMI. Ir nopērkami krēmi ar atzīmi – botox effect. Tie satur peptīdu molekulas, kas imitē līdzīgu darbību kā botoksa injekcijas. Reālu efektu varēs redzēt tikai ap acīm, uzacu krunkām – ļoti minimāli. 
 
SEJAS KOSMĒTISKĀS DZIĻĀS STRUKTURĒJOŠĀS MASĀŽAS JEB MODULĒŠANA. Šo procedūru veic kosmētikas salonos. Biežāk – sejas apakšdaļas modelēšanai, lai to tonizētu, bet tikpat labi modulēšana strādā arī pret grumbu pierē. Vajadzēs veselu kursu – iesākumā 1–2 reizes nedēļā, lai relaksētu sasprindzināto muskuli, un tad, lai noturētu efektu.
 
FITNESA TRENIŅŠ, JOGA, MEDITĀCIJA. Kad darām kaut ko, kas sagādā prieku, prāts relaksējas un arī piere atslābst. Tas atstāj iespaidu arī uz grumbu veidošanos. 
 
 
Pilns raksts ar Estētiskās medicīnas klīnika "4.Dimensija" dermatoloģes, triholoģes Jekaterinas Pudovas ieteikumiem lasiet žurnāla "Ievas Veselība" marta numurā.