Glābiet, tūska!

 
Sejas tūskainība mūsdienās skar arvien vairāk sieviešu. Ārsti norāda, ka lielākoties vainojamas nevis medicīniskas problēmas, bet modernais dzīvesveids un uztura pārmērības.
 
Tūskas biežie iemesli! 
 
Mūsu ķermenī asinis cirkulē asinsvados, un sirds ir asinsrites sistēmas galvenais pumpis, bet ne mazāk svarīga ir limfātiskā sistēma, kas papildina asinsrites sistēmu.Tā ir kanāliņu sistēma, kas dienas laikā izdzenā pa visu organismu 1–2 litrus limfas. To veido limfas ceļi un limfoīdie orgāni, pa kuriem plūst gaišs, gandrīz caurspīdīgs šķidrums – limfa. Asinis apgādā šūnas ar nepieciešamajām barības vielām, bet limfa atbild par barības vielu transportu no asinīm uz audiem, kā arī izvada visas mums nevajadzīgās un toksiskās vielas – toksīnus, vīrusus, baktērijas, pat smagos metālus. Tā ir ļoti būtiska organisma imunitātes uzturēšanā, atbild arī par šķidruma cirkulāciju audos.
 
Tūskas iemesli parasti ir saistīti ar dzīvesveidu. Tā biežāk skar tos, kam ir izjaukts normāls diennakts ritms, piemēram, nakts darbu strādājošos.
Tūska būs izteiktāka, ja ikdiena tiek pavadīta piespiedu darba pozā, piemēram, pie datora. To var radīt arī nepareiza stāja un mugurkaula deformācija – iemesli izmainītai muskuļu darbībai un to sasprindzinājumam, kas pasliktina asins un limfas cirkulāciju. 
Šķidruma aizturi tieši ietekmē tas, ko ēdam un dzeram. Jo vairāk uzturā ir tā sauktie ūdeni piesaistošie produkti – sāļi, asi, marinēti ēdieni –, jo izteiktāk uzkrāsies šķidrums. Savukārt alkohols pastiprināti liek strādāt nierēm, bet starpšūnu telpā (audos) notiek šķidruma aizture, attiecīgi seja uztūkst.
 
Saistīta ar vecumu 
 
Iedzimti smagajām sejām tūskainība var būt raksturīga jau no pusaudžu vecuma, taču jebkurai sievietei, ejot gadiem, tā var kļūt izteiktāka, jo limfas un asins cirkulācijas procesi kļūst kūtrāki. Ja tūska parādās premenopauzes, menopauzes periodā, tā var būt saistīta arī ar hormonālajām izmaiņām – ūdens aizturi rada hormons progesterons.
 
Ar laiku tūska var skart acu zonu, jo novecojot ap acīm mēdz veidoties trūces.
 
Vienkāršoti izsakoties, tauku sakopojumi, kas ietver acs ābolu un piešķir acu zonai formu, izslīd virspusē (zemādā) un kļūst redzami, veidojot maisiņus, turklāt rada labus apstākļus tūskai. Tiesa, šo problēmu var konstatēt vienīgi speciālists, un to risina ar plastiskās ķirurģijas palīdzību. 
 
Apmaini spilvenu!
 
Ja no rīta mosties ar pietūkušu vienu sejas pusi (to, uz kuras esi gulējusi), papildus iepriekšminētajiem cēloņiem vainīgs ir arī kompresijas efekts – nakts garumā tikuši nospiesti audi, kas kavē normālus limfas atteces procesus. Pamēģini mainīt gulēšanas pozu un spilvena formu – ja raksturīga tūska, jāizvēlas zems spilvens vai speciāls anatomiskais spilvens.
 
Zini!
 
Ilgstošas šķidruma aiztures dēļ audi izstaipās un deformējas – sejas panti izmainās, ovāls noslīd. Tāpēc tūsku nedrīkst ignorēt, ir jāmeklē tās cēloņi un risinājumi.
 
Efektīvākie risinājumi! 
 
1. Lai maksimāli samazinātu tūskas iespējamību, pirmais priekšnoteikums ir labs miegs.
2. Vakaros pilnībā jāizslēdz alkohola, sāļu un piparotu ēdienu lietošana.
3. Novērtē savu stāju! To visprecīzāk izdarīs fizioterapeits, turklāt ieteiks vingrojumus stājas korekcijai un limfas atteces un asinsrites veicināšanai.
4. Ja tūska ir ikdienas pavadone, nedrīkst aizmirst par regulāru spranda un muguras masāžu.
5. Efektīva būs sejas pašmasāža ar vakuuma bankām, kā arī sejas fitness.
6. Ja vēlies profesionālu risinājumu, lieliski palīdzēs limfodrenāžas masāžas, piemēram, tā sauktie gaisa zābaki, kā arī ķermeņa vispārēja vakuummasāža.
 
Kad jādodas pie arsta?
 
Ūdens uzkrāšanās norma sievietei (piemēram, pirms menstruācijām) ir plus divi kilogrami. Ja svara izmaiņas ir lielākas, tūska ir ievērojama un ilgstoša, jādodas pie ārsta, lai izslēgtu nieru patoloģiju, kardiovaskulārās slimības (īpaša uzmanība jāpievērš, ja ir sirdsklauves, asinsspiediena izmaiņas), vēnu varikozi, vairogdziedzera un endokrīnās slimības.
 
Tūskas profilaksei ikdienā!
 
Dzer pietiekami daudz ūdens, maziem malciņiem. Uzturā lieto zaļumus: pētersīļus, dilles; banānus, žāvētas aprikozes, kas ir dabisks kālija avots ar tūsku mazinošu efektu. Lai veicinātu limfodrenāžu, ādas kopšanas produktus uzklāj, ievērojot tā sauktās masāžas līnijas.
 
Pilnu rakatu ar Estētiskās medicīnas klīnikas "4. dimensija" dermatoloģes Laumas Valaines ieteikumiem lasiet urnla "Santa" janvra numura.