Apčī, alerģija... Kādu segu pirkt?!


 
Gulta - putekļu ērcīšu karaliste
Galvenais, kas jāsaprot, – ne jau no pašas segas, spilvena vai cita tekstiliztrādājuma tev jāšķauda, jo tikai ļoti retos gadījumos alerģija mēdz būt pret pašu segas pildījumu, piemēram, dūnām vai putnu spalvām… Nē, visbiežākais alergēns telpās ir mājas putekļu ērcītes, kas dzīvo tekstilizstrādājumos, tātad arī segās. Būtībā, ar aci neredzamās ērcītes jebkuru tekstilliju no jaunas par vecu apēj pārvērst trijos mēnešos - tieši tik ilgs laiks vajadzīgs, lai sīkie posmkāji savairotos, sasniedzot pat miljardus. Mikroskopiskajām ērcītēm ļoti patīk siltums (25 grādi un vairāk) un mitrums (virs 65 procentiem), un to gardākā maltīte ir viss, kas gultasveļā paliek no cilvēka – sviedri, ādas zvīņas, sīki matiņi... Putekļu ērcītes nekož, tās nebarojas ar asinīm un nepārnēsā slimības, taču tām patīk vietas, kur pastiprināti uzkrājas putekļi un ir slikta gaisa ventilācija. Tātad, piedod, tava gulta ērcītēm ir īsta paradīze!
 
Vēl jāsaprot, ka alerģiju izraisa nevis pašas ērcītes, bet gan to izkārnījumi
Putekļu ērcīšu alerģijas gadījumā parasti ir aizlikts deguns naktīs un no rīta, šķaudīšana, deguna tecēšana… Var pievienoties acu asarošana, niezošs kakls, klepus un līdz ar to grūtības izgulēties, reizēm parādās arī ekzēma uz ādas. Pamatā alerģija izpaužas ar elpceļu simptomiem, bet gadu gaitā tie nereti pastiprinās un var pārvērsties astmā. Parasti, ja ir alerģija, galvenā ārstēšana ir maksimāla izvairīšanās no alergēna. Tātad arī atbilstošas segas izvēle tiešām ir viens no veidiem, kā alerģiju mazināt.
 
Dabisku vai sintētisku?
Tu droši vien esi dzirdējusi teoriju, ka dabiska materiāla tekstiliztrādājumos putekļu ērcītes dzīvojot labprātāk nekā sintētiskajos… Taču tā īsti nevar apgalvot, un arī priekšstats, ka alerģiskiem cilvēkiem vajadzētu iegādāties dabisku vai, tieši otrādi, sintētisku segu, nav pareizs. Būtiskāks kritērijs par materiālu ir – vai segu drīkst mazgāt vismaz 55 grādu temperatūrā, jo tieši tādā temperatūrā putekļu ērcītes iet bojā. Nav tādu brīnumsegu, kurās putekļu ērcītes nedzīvotu – vairāk vai mazāk tās dzīvo visur, kur vien ir cilvēks. Tomēr – jo poraināks segas materiāls, piemēram, vilna, dūnas un spalvas, jo vairāk sega ērcītēm iet pie sirds. Vēl kas? Vilnas sega, ja to mazgās vairāk nekā 40 grādu temperatūrā, visticamāk, savelsies un ātri nolietosies. Tieši tāpēc vieglāk kopjamas un alerģiskiem cilvēkiem piemērotākas ir sintētiskās segas.
 
Kā segu KOPT? Citi knifi, lai putekļu ērcītes turētos pa gabalu.
 
  • Mazgā segu un gultasveļu vismaz 55 grādu temperatūrā. Segas un spilvenu tīrīšanu vēlams veikt reizi divos, trijos mēnešos, bet gultasveļa jāmazgā reizi nedēļā. Arī gludināšanas laikā putekļu ērcītes iet bojā.
  • Segu var nest tīrīt arī uz ķīmisko tīrītavu, taču, lai putekļu ērcītes tiktu iznīdētas, jāseko līdzi, vai tīrīšanas temperatūra arī tur ir vismaz 55 grādi. Ķīmiskajā tīrītavā tīra bez ūdens – ar ķimikālijām, piemēram, perhloretilēnu, kas ir ātri gaistoša viela.
  • Saldēšana un karsēšana. Putekļu ērcītēm ļoti nepatīk aukstums un karstums, tāpēc segu un spilvenus ieteicams pēc iespējas biežāk uz vairākām stundām iznest ārā – gan tad, kad ir sals, gan lielā karstumā un saulē, jo arī ultravioletie stari iznīcina putekļu ērcītes.
  • Uzreiz pēc pamošanās neklāj gultu, bet ļauj tai pavēdināties – labāk, lai tā ilgāk paliek savandīta, jo mitrumā un siltumā putekļu ērcītes tikai ar prieku vairosies.
  • Guļamistaba jāiekārto askētiski. Tas nozīmē – pēc iespējas mazāk mēbeļu un tekstilizstrādājumu, pēc iespējas mazāk virsmu, kur krāties putekļiem. Mantas un apģērbu glabā atvilktnēs un noslēgtās kastēs.
  • Regulāri vēdini telpas un vidēji divas reizes nedēļā veic mitro uzkopšanu.
 
Visu rakstu lasiet žurnāla ''Ievas veselība'' marta izdevumā. Konsultē estētiskās medicīnas klīnika "4. Dimensija" alergoloģe, gimenes ārste Signe Puriņa.