Ak, šie putekšņi!

Klasiski alerģija raksturīga gados jaunākiem cilvēkiem. Maziem bērniņiem visizplatītākā ir pārtikas alerģija, bet pārējie visbiežāk nepanes putekšņus, putekļu ērcītes, dzīvnieku spalvas un pelējuma sēnītes. Stāsta Estētiskās medicīnas centrs ''4.Dimensija'' alergoloģe, ģimenes ārste Signe Puriņa

''Pagājušā gada pavasari sagaidīju ar pēkšņu šķaudīšanu, ūdeņainām iesnām un acu apsārtumu. Nekad agrāk manos 52 gados tā nebija gadījies. Kolēģe ieteica palietot fenkarolu, ko var nopirkt bez receptes. Viņa zinot, jo māsai esot alerģija pret putekšņiem, un šīs zāles palīdzot. Man arī no tām pārstāja tecēt deguns un asarot acis. Bet tagad domāju – ja atkal kas tāds sāksies, vai drīkstu tā vienkārši uz savu galvu nopirkt pretalerģijas tabletes un lietot? Varbūt man tomēr jāzina kaut kādas nianses, lai sev nekaitētu? Varbūt citas zāles ir piemērotākas?'' vaicā paciente Maruta. 

 
Antihistamīni. Bet – kurus?
 
Tu jau droši vien zini, ka antihistamīni ir medikamenti, kurus pret alerģijas simptomiem lieto visbiežāk. Ja šīs zāles palīdz un neizraisa blaknes, tās drīkst lietot arī uz savu galvu. Vienīgi nevajag to darīt lieki un nepareizi. Pareizāk gan būtu doties pie ārsta un veikt izmeklējumus. Tad dakteris noteiks medikamenta piemērotību un nepieciešamības gadījumā izrakstīs citas zāles. It īpaši mediķa konsultācija būtu nepieciešama, ja tev ir arī kādi citi veselības traucējumi vai tu lieto citus medikamentus.
 
Kad un cik ilgi?
 
Antihistamīnu lietošanas laiks un ilgums atkarīgs no tā, pret kuriem putekšņiem ir alerģija. Ja pret alkšņa un lazdas putekšņiem, to dara martā un aprīlī, ja pret bērza – aprīlī un maijā, ja pret graudzālēm – no maija līdz augustam, bet pret nezālēm – no jūlija līdz septembrim. Tātad – lai zinātu, kad lietot zāles, der noskaidrot, tieši kuri putekšņi izraisa alerģiju. To var izdarīt ar īpašu testu pie alergologa.Vislabāk to darīt rudens pusē, nevis tad, kad simptomi jau izpaužas pilnā krāšņumā. Vainīgos var noteikt arī asins analīzēs, bet tad pastāv lielāka iespēja kļūdīties. Ļoti precīzas ir molekulārās analīzes, un vislabāk, ja tās nozīmē speciālists, lai tu lieki netērētu līdzekļus.
 
Sargājies!
 
Jāatzīst, ka izvairīties no putekšņiem ir gandrīz neiespējami.
 
Tie spēj aizlidot simtiem kilometru attālumā un atrast tevi pat tad, ja neiesi laukā. Lai atvieglotu situāciju, pārnākot mājās, vēlams pārģērbties, nomazgāties dušā un izskalot kairinātās acis. Taču no dažnedažādiem ieteikumiem, piemēram, valkāt saulesbrilles un cepuri vai savākt matus, manuprāt, nav lielas jēgas. Labāk lietot medikamentus, nekā apgrūtināt dzīvi ar neskaitāmiem piesardzības pasākumiem.
 
Taču divas lietas gan iesaku ievērot – tās reāli palīdz.
  • Nežāvē veļu laukā, lai tai nepieķertos putekšņi!
  • Regulāri mājās veic mitro uzkopšanu, lai uz grīdas, palodzēm un citām virsmām nesakrātos alergēni!

Vairāk lasiet žurnāla "Ievas Veselība" 2021. gada marta izdevumā