Ādas jaunības eliksīrs – gliemeži

 
Tehnoloģiju laikmetā aizvien biežāk tiecamies atpakaļ pie dabas, meklējot tajā vitalitāti. Arī kosmētikas ražotāji iztop mūsu vēlmēm un aizvien plašāk izmanto sastāvdaļas, ko iegūst no augiem un dzīvām būtnēm, kas spējušas pielāgoties, izdzīvot un saglabāt savas unikālās īpašības miljoniem gadu. Populārākās ir aļģes, dūņas, māli, melnie ikri, dzintars, pērles, zelts, čūsku inde u. c. Viens no pēdējo gadu modes untumiem ir gliemežu gļotas. Gliemežu kosmētika savu triumfa gājienu pasaulē pirms vairākiem gadiem sāka Korejā, kas ir kļuvusi par līderi kosmetoloģijas jomā un skaistumkopšanas produktu ražošanā.
 
Mazliet vēstures
 
Jomas speciālisti stāsta, ka gliemeži dziednieciskos nolūkos jau izsenis likti uz brūcēm, rētām, sasitumiem, apdegumiem, jo to gļotas palīdz ātri sadziedēt ādas bojājumus un mazina ādas kairinājumu. Taču tikai pagājušajā gadsimtā pēc kāda pārtikas gliemežu audzētavas īpašnieka ierosmes gliemežu gļotu ārstnieciskā iedarbība nonāca zinātnieku uzmanības lokā. Viņš bija ievērojis, ka strādniecēm, kas viņa fermā lasa gliemežus, roku āda izskatās pārsteidzoši jaunavīga un gluda, turklāt ādas bojājumi sadzīst ļoti ātri, kaut arī gliemežu vākšana svilinošajā dienvidu saulē ir ļoti smags un netīrs darbs.
 
Zinātnieki, pētot gliemežu gļotas, atklāja, ka tām piemīt izcili labvēlīga ietekme uz cilvēka ādu. Gļotas izdala īpaši dziedzeri, kas nodrošina gliemezim slīdošu vidi, lai tas spētu ātrāk tikt uz priekšu. Gļotas satur sekrētu, kas palīdz sadziedēt sīkus miesas ievainojumus vai bojāto čaulu, kā arī pasargā no saules, lietus, sausuma un citu nevēlamu ārējo faktoru iedarbības.
 
 
Gliemeži paliek dzīvi
 
Pēc laboratoriskiem pētījumiem gliemežu gļotas tagad ir oficiāli reģistrēta izejviela starptautiskajā kosmētikas līdzekļu sastāvdaļu sarakstā – tās nosaukums ir Snail Secretion Filtrate (gliemežu sekrēcijas filtrāts). Tā galvenais uzdevums ir bojāto audu reģenerācija, ādas mitrināšana un aizsardzība. Gliemežu sekrēts pārklāj ādu ar plānu, neredzamu aizsargplēvīti, kas laiž cauri skābekli un ļauj ādai elpot.
 
Gliemežu sekrēcijas filtrātu iegūst no ēdamajiem gliemežiem – lielajās fermās gliemežus audzē vienuviet gan pārtikai, gan kosmētikas ražošanai.
 
Lai gliemeža dziedzeri izdalītu vairāk gļotu, gliemežiem speciāli tiek radīts stress: tos pakļauj fiziskai iedarbībai – kratīšanai un rotācijai. Gļotas savāc ar tīru ūdeni, ko pēc tam attīra un filtrē. Šāds paātrināts gļotu ieguves process nekaitē gliemežiem un neietekmē filtrāta ārstnieciskās īpašības.
 
Kosmētika ar gliemežu sekrētu ir piemērota jebkurā vecumā, bet labāku efektu tā sniedz pēc 30 gadu vecuma, kad āda sāk pagurt un novecot, īpaši vērtīga tā ir savītušai, sausai, pigmentētai, kairinātai, taukainai, jutīgai ādai. Jo augstāka gliemežu sekrēta koncentrācija, jo efektīvāka ir kosmētikas iedarbība.
 
Visu rakstu lasiet žurnāla "Ieva" 2019. gada augusta numura. Konsultē estētiskās medicīnas klīnikas  "4. Dimensija" dermatoloģe, triholoģe Sandra Vizule.