Ķermeņa diagnostika

Pieteikties procedūrai

Ķermeņa problēmzonu diagnostika sevī ietver vairākas sadaļas. Pirmkārt, klienta aptaujas lapu, kurā skaistumkopšanas speciālists noskaidro visu par veselības stāvokli un dzīves veidu, atzīmē augumu, svaru. Novērtē stāju, atlētisma pakāpi, figūras tipu. Sievietēm visbiežāk novēro 2 klasiskos figūras tipus:

  • Ābolveida – kad palielināts tauku šūnu daudzums lokalizējas ķermeņa augšējā daļā (rokas, krūtis, vēders).
  • Bumbierveida – kad palielināts tauku šūnu daudzums lokalizējas ķermeņa apakšējā daļā (gurni, augšstilbi, apakšstilbi)

Otrkārt, ķermeņa diagnostikā plaši izmanto dažādus testus: viens no izplatītākajiem ir ķermeņa masas indeksa (ĶMI) noteikšana. Tas palīdz izvērtēt svaru.
ĶMI noteikšanai nepieciešami svara un auguma mērījumi. ĶMI = masa (kg)/augums (m)2 – svara kg jāizdala divas reizes ar auguma garumu metros.

Piemērs. Ja jūs sverat 84 kg un jūsu augums ir 1, 65m, tad jūsu ĶMI=84:1,65:1,65=30,9 kg/m².

Nosakiet savu ķermeņa masas indeksu!

ĶMI<18,5 svars ir nepietiekams un nav lieki kg, no kuriem atbrīvoties.

ĶMI=18,5 – 25 svars ir normāls, bet ja spogulī ierauga liekus apaļumus, jācenšas ēst veselīgi, iztikt bez pārmērībām. Cicerona vārdiem: „Ir jāēd un jādzer tieši tik, cik nepieciešams, lai mūsu spēki atjaunotos nevis tiktu nomākti.”

ĶMI<25 ir liekais svars, noteikti jābūt ilgtermiņa plānam kā atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, nekaitējot veselībai.             

Tā kā tiek ignorētas ķermeņa uzbūves īpatnības, nevar atsevišķi noteikt lieso masu un taukus (robusti kauli un labi izteikta muskulatūra neliecina par lieko svaru!), rezultāts nav pietiekoši objektīvs un nav zināms mērķis uz ko tiekties. Tāpēc nepieciešami papildus diagnostiskie testi, lai individuāli noteiktu tauku daudzumu ķermenī.

Ar bioimpedances metodi tiek mērīta ķermeņa uzbūve un analizētas ķermaņa audu proporcijas. Audu spēja vadīt elektrisko strāvu saistīta ar organismā esošo augsto ūdens koncentrāciju un tajā esošajiem elektrolītiem. Bioelektriskā pilnas pretestības metode ir veids kā analizēt ķermeņa struktūru ar ķermeņa pretestības mērījumiem, kad cauri tiek vadīta neliela maiņstrāva. Šī metode balstās uz atzinumu, ka izolators ir tauki, jo nesatur ūdeni un vadītājs ir beztauku masa. Nepieciešamais aprīkojums, lai noteiktu procentuālo taukaudu daudzumu ar bioelektriskās impedances palīdzību ir bioelektriskas impedances analizētājs. Šī inpedansiometrijas testa laikā līdzīgi kā kardiogrammā - ķermenim pieslēdz elektrodus (klients diagnostikas laikā neko nejūt!). Diagnostika sniedz datorizētu izdruku, kur norādīts tauku daudzums ķermenī gan procentos, gan kilogramos un liesās masas (kaulaudi un muskuļaudi) daudzums organismā. Diagnostikas laikā nosaka arī organisma vidējo kaloriju patēriņu miera stāvoklī diennaktī, vai cilvēks ir tā sauktais caurbira vai arī viņam ir tieksme uz aptaukošanos un rūpīgi jāseko līdzi uzņemtajam kaloriju daudzumam.

  • Pēc taukaudu masas noteikšanas kilogramos un procentos jāņem vērā: ja palielināts tauku daudzums, parasti izvēlas skaistumkopšanas procedūras ar lipolītisku iedarbību, kas ļauj samazināt svaru un apjomu, savukārt sporta medicīnas centros tiek izvēlēti tie fiziskās aktivitātes veidi, kam ir  mērenas intensitātes aerobā slodze tauku dedzināšanai.
  • Ja muskuļaudu un kaulaudu daudzuma rādītājs organismā ir zems, svarīgi tonizēt muskuļus. Turpretī, ja muskuļu un kaulu struktūra būs izteikti liela vai normāla, sporta medicīnas centros labāk izvēlēties tās fiziskā aktivitātes un sporta veidus, kas nepalielina muskuļaudu masu.